Co je mi do průmyslového cukru v Kolalokově limonádě

čtvrtek 19. květen 2011 12:32

Vlastně téměř nic, pití nahnědlého produktu "obohaceného" o kyselinu fosforečnou jsem už dávno rapidně omezil.

Kdysi jsem si přečetl v jednom italském rodinném časopisu, v rubrice "Rady pro domácnost", že když po dětech zůstane nedopitá láhev s onou výtečnou limonádou, lze její obsach s úspěchem vylít do záchodu, protože krásně rozpustí usazeniny.
Tak nějak podobně bychom už konečně měli rozpustit své iluze o pozemském ráji zázračně kvalitní produkce "z vyspělých zemí". Jenomže, dokud se necháme opájet falešným supermarketovým rohem hojnosti, nebude nám rady ani pomoci, stále znovu a znovu budeme obětmi vychytralých kalkulací a zkoušení, co všechno sneseme.

Ale jinak jsem opravdu zaslzel dojetím nad celým tím příběhem, jak KONEČNĚ! někoho napadlo udělat rozbory potravin stejné značky v nestejných evropských státech.
O podezření, že se do zemí bývalého "ostbloku" vozí potraviny nižší jakosti (v identickém balení), si vrabci na střeše štěbetají už dávno. Osobně mám zkušenost s nejmenovanou italskou kávou, která při zakoupení u nás vypadá naprosto odlišně a rozdíl ve vůni a chuti je propastný. Div se světe, její cena je u nás znatelně vyšší.
První vlaštovka slovenské asociace spotřebitelů, v podobě testu, který podobné rozdíly dokládá u několika vybraných druhů zboží, je snad blýskáním na lepší časy. Otázkou je, jaký tlak na velké producenty se bude muset vyvinout, aby s takovými praktikami skoncovali. Bulharsko chce reagovat jako stát, opravdu na mezinárodní úrovni. Spolu s tím by se měly dát do pohybu i občanské iniciativy a další.

Že by měl být i jednotlivý občan bdělejší a dobře zvažovat, co kupuje, je jasné. Například pozorně číst na obalu výrobku jeho složení. Jak pobaveně a značně povýšeně radil v příslušném pořadu na ČT24 jakýsi naprosto chytrý pán z jakéhosi naprosto nevídaného a neslýchaného státního dozorovacího úřadu.

Ale právě v tom se ukrývá několikanásobné čertovo kopýtko.
- Za první, kolik lidí má vůbec čas a nervy na luštění mikroskopicky drobných písmenek na obalu.
- Za druhé, kde se náš milý občan dočte, že daná věc má sice obal identicý s kýženým produktem, ale uvnitř je pouze cosi jakoby stejného, zato však v drasticky nižší kvalitě (např. koření a kořenicí směsi, viz výše citované odkazy).
- Za třetí, kdo bude mít čas obrážet celé dny obchody, aby někde hypoteticky konečně našel poctivé výrobky s poctivě vypsaným složením. Uvedu příklad obyčejného másla, nesoucího název třeba "tradiční selské domácí", u něhož na první pohled i podle chuti poznáte, o co jde: Divně vybělená umělá hmota s jasnou převahou ztuženého rostlinného oleje. Ve složení najdete: tuk 82,5 %. Nikde nic o tom, co je to za "tuk", z kolika procent opravdu pochází z kravského mléka. Milý občane, orientuj se...
- Za čtvrté, je to představa světa, v němž jednotliví občané nebudou nijak institucionálně chráněni a budou vydáni napospas kdejaké Big Company, která to bude zkoušet a zkoušet - ostatně, proč by nezkusila, že ano? Ať si jenom človíček dojde do vedlejšího kšeftu, který rovněž patří "nám". Hlavně, ať se do toho nemíchá stát a jeho dozorovací orgány. A běda, pokud by taková instituce zveřejnila výsledky testů natvrdo a do detailu! Hrrrrr na ně se soudem kvůli poškození dobrého jména firmy! A s arbitrážemi za ušlé zisky!

Přátelé, vítejte ve třetím tisíciletí. Moc se tím nestresujte, jezte a pijte s mírou to, co vám opravdu, ale opravdu chutná. Ono to zase u nás není až tak černé, většinu potravin na našem trhu ve zdraví přežijeme. A třeba se najdou i výrobci, kteří si už kvůli sobě samým budou považovat za čest, že dodávají věci dobré, kvalitni a zdravé.

 

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik