Krtečkova vesmírná odysea

úterý 17. květen 2011 20:42

Věru, příběh je to krásný a dojemný. Po Amélii z Montmartru, která nechala cestovat po světě trpaslíka z tátovy zahrádky a po vynalézavé cestovní kanceláři, která za patřičný obolus vysílá plyšové miláčky do tropických destinací, tu máme oblíbenou hračku jako vesmírného poutníka.

Nic proti Krtečkovi. V dětství jsem kreslené filmy s ním měl opravdu rád. I s odstupem času je vidět, jak dobře a vtipně byly udělány. Pokud se někde objeví repríza, s potěšením se podívám. Krteček nestárne, důkazem je i jeho výlet do kosmu.

Znamená to, že česká invence a tvořivost stoupá ke hvězdám?

Není to tak dávno, co odlétala kamsi za Mars sonda se složitými aparaturami, na jejichž vývoji se podíleli významným způsobem i čeští vědci. Také v oboru vývoje nových léčiv máme světové kapacity, takže bychom vlastně mohli být spokojení.

Do takto pozitivního rámce se však nenápadně začínají připlétat divné nepřímé úměry. Či spíše specifické výrazy údajného "veřejného zájmu". Rapidně klesá podíl veřejných prostředků, které investujeme do kultivace nás samotných - do vzdělání a vědeckého výzkumu, do umění a kultury, do rozvoje estetického a ekologického vnímání, do péče o krajinu a její krásu a do dalších oblastí, (třeba i do turistiky a sportu)! Varovné signály na sebe nenechávají čekat. Úroveň vzdělanosti, zejména ve smyslu hlubšího pochopení věcí a obecného rozhledu, je stále nižší. Bezduché, technokratické zásahy do školství situaci ještě zhoršují. Mnohem méně se čte, ale co je podstatnější, klesá schopnost rozumět příběhu. Schopnost rozumět metaforám, poetickým symbolům a rozmanitým rovinám vyprávění. Zaujme spíše zkratkovitý, plytký gag (hurá do světa bulváru). Média si většinou nijak zvlášť nevšimnou kosmonauta, který by si s sebou chtěl vzít do vesmíru knihu. Ale na druhou stranu máme štěstí, že je zaujal aspoň ten "náš" krtek.

Kdysi oblíbený malý hrdina ztělesňoval radostné objevování světa čistým dětským pohledem. Něco takového bychom dnes potřebovali jako sůl. V duchu nepřímé úměry, kterou jsem zmínil výše, se "politická vůle" rapidně odklání od investic do kultivace člověka a téměř všechna vynalézavost se soustřeďuje na "rychlohrab", který nemá s Krtečkem zhola nic společného. Zakončím trochu trpce. Pokud někdo chtěl vynést do vesmíru pořádný symbol aktuální české kreativity, asi tam měl vzít panáčka Tuneláčka.

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik