Kdo vidí do duše teroristy?

sobota 23. červenec 2011 11:28

Odvrácená tvář konzumní společnosti. Tragické události v Norsku odkrývají řadou naléhavých otázek.

Zatím se zdá, že za výbuchem v Oslu a střelbou do mladých lidí možná ani nebudou "islamisté". Dopadený atentátník (zatím stále jen jedna osoba) jaksi příliš na islamistu nevypadá, ledasco nasvědčuje tomu, že by mohl být přesvědčení přímo opačného.
Nejpravděpodobnější ale bude, že se jedná o duševně těžce vyšinutou osobu. O tom, zda norský atentátník jednal úplně sám od sebe, anebo byl někým manipulován, lze zatím jenom spekulovat. Každopádně to není první zákeřný střelec. Případů, kdy jeden šílenec pálil do nevinných lidí, už byla ve světě celá řada. Znepokojivé je, že se takové věci opakují v nejvyspělejších západních zemích s vysokou životní úrovní. Jakoby blahobytnost té či oné země byla v nepřímé úměře k opravdové vnitřní spokojenosti jejích obyvatel. "Ráj na zemi" neexistuje a zcela určitě není jednoduše totožný s ekonomickou prosperitou.
Kromě toho na naše vědomí už léta útočí stovky akčních filmů,  nichž jsou detaily (ba přímo návody!) nynější norské tragedie dávno popsány. Hemží se to tam psychopaty, kteří potajmu připravují ďábelskou bombu, anebo se v přestrojení - nejlépe v policejní uniformě - vmísí do davu a pak začnou střílet. Podstatný rozdíl je v tom, že v televizním seriálu se zavčasu objeví na scéně nějaký ten hrdina, aby zlomek vteřiny před výbuchem ustřihl správný drát, či aby záludného střelce nakopal přesně ve chvli, kdy už-už vytahuje zbraň. Zatímco v reálu u podobných situací žádný spasitelský karatista nepobíhá. Oběti jsou skutečné, bolest a utrpení jsou rovněž zcela reálné, zavražděným už nikdo život nevrátí.

Záhadou zůstane propast duše masového vraha. Mohou nad ní dumat psychologové, filozofové, teologové, psychiatři, sociologové, politologové... Lidský rozum na to nestačí. Kategoriemi normálního rozumu tu propast objasnit nelze. Nevysvětlíte hrůzy II. světové války, nacistické koncentrační tábory a holocaust. Nevysvětlíte komunistické gulagy, maocetungovskou "kulturní revoluci", organizovaný terorizmus, ani řádění osamělého šíleného vraha. Pozitivistická filozofie je na to krátká a doktrína "trvale udržitelného rozvoje" není žádnou účinnou prevencí. Pokud existuje nějaká systémová odpověď na problém zla a utrpení ve světě, tak jedině snad taková, která silně přesahuje náš běžný pozemský horizont.

Nakonec, navzdory tomu, zda odpověď někdy najdeme, či ne, jednu věc můžeme udělat hned. Můžeme posílit vnímavost jedněch k druhým, citlivost a vzájemnou pomoc. Můžeme se snažit o dobré a pozitivní věci. Ne ve smyslu "fanfaronských akcí ke spáse celého světa", ale v trpělivých, každodenních maličkostech, zejména ve vztahu k nejbližším lidem kolem sebe. O problematice terorizmu jsem zauvažoval v jednom ze svých předchozích článků (Smrt teroristy). Ve smyslu jeho posledního odstavce se rovněž potřebujeme poohlídnout, kde se nacházejí skutečné zdroje dobra.

 

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik