Slavně navrácená čest Marcely Urbanové

úterý 26. červenec 2011 23:55

Předpokládám, že tímto článkem si "naběhnu". Jiřího Čunka znám osobně už mnoho let a proto nabízím všem eventuálním kritikům snadný trumf mého "neobjektivního přístupu". Právě kvůli své osobní známosti s Jiřím Čunkem jsem se dlouho zdržoval komentářů - ve vědomí rizika, že bych mohl být zaujatý. Ale když se nepravosti nahromadí přes míru, až po Absurdistán, je třeba se ozvat.

 

Vyrobená pseudokauza s Jiřím Čunkem a neustálé "čunkování" v médiích patří velice podstatně do pokladnice nechvalně známých poměrů u nás.

Nedávno se zmínil premiér Petr Nečas o tom, že v žádosti o zbavení senátora Jiřího Čunka imunity použila policie nepravdivé údaje, čímž vzbudila neopodstatněný dojem skutkové podstaty trestného činu. Jiřímu Čunkovi se za toto "zvláštní pochybení" nikdo neomluvil a není známo, zda byl někdo odpovědný od policie za to potrestán.

V investigativním pořadu Reportéři ČT (z roku 2008, určitě to půjde dohledat) redaktor Marek Wollner zveřejnil fakta o osobě přerovského vyšetřovatele, který od počátku pracoval na obvinění Jiřího Čunka. Nic pěkného - mělo se jednat o bývalého agenta komunistické rozvědky, který byl před rokem 1989 několikrát vyslán na Západ za účelem plnění jakýchsi krátkodobých misí. Pak ale bylo kolem toho najednou ticho po pěšině, zvláštní minulost toho vyšetřovatele se už více neprobírala. Že by se to už později "nehodilo do krámu"?

Pokročím dál - Jiří Čunek dokládá, že znalecký posudek vypracovaný pro přerovskou policii, který se měl stát základem pro jeho obvinění z domnělého trestného činu, byl zmanipulovaný. Viz odkaz (Za mým obviněním stál zmanipulovaný posudek). Tato věc je ve stádiu Čunkem podané žaloby, a tak nemá cenu komentovat ji příliš. Ale vypovídá o možném poškození Jiřího Čunka nepravdivým posudkem.

Marcela Urbanová byla stíhána kvůli křivému svědectví proti Jiřímu Čunkovi. Urbanové bylo nepravdivé svědectí prokázáno, ale nebyla za to nijak postižena. Stíhání bylo zastaveno a státní zástupkyně vydala krásné zdůvodnění, že Marcela Urbanová sice říkala nepravdu, ale dělala to neúmyslně. ("Státní zástupkyně zastavila stíhání Marcely Urbanové obviněné z křivého svědectví v případu údajné korupční aféry lidoveckého expředsedy Jiřího Čunka. Svědkyně vypovídala sice nepravdivě, ale neprokázalo se, že úmyslně", sdělila ČTK mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Zdroj: ihned.cz)

Tady však velký pozor! Ve chvíli, kdy máte nade vší pochybnost dosvědčit proti někomu spáchání trestného činu, máte obrovskou zodpovědnost. Takové nějaké: "já jsem sice říkal nepravdivé svědectví ale bylo to asi jaksi neúmyslně" zde nemůže platit! Jde totiž v nejlepším případě o pošpinění cti člověka, kterého obviňujete. A jde taky o to, že vámi obviněný člověk se může dostat do vězení. Tady zmýlená neplatí. Navíc, státní zástupkyně přičetla Marcele Urbanové její "komplikovaný vztah" (rozuměj osobní zaujatost) vůči Čunkovi jako polehčující okolnost. A přitom podle práva má být osobní zaujatost svědka proti obviněnému jednoznačně považována za vážné zpochybnění jeho svědectví.

Protože mi paměť zatím docela slouží, mohu potvrdit, že jsem v televizním zpravodajství slyšel přímo z úst Marcely Urbanové dva docela odlišné popisy situace, která měla být předmětem jejího svědectví proti Čunkovi. První varianta zněla tak, že dotyčná osoba z firmy HB Real vešla k Jiřímu Čunkovi do pracovny a posléze odešla. Poté měl Jiří Čunek vyjít ven, mávat obálkou s údajným úplatkem a pronést cosi jako: "Chcete vidět, jak vypadá půl mega?". Později přispěchala Marcela Urbanová s novým objevným svědectvím, že Jiří Čunek přebíral úplatek ne u sebe, ale v její kanceláři a za její přítomnosti...
(Bez komentáře)

 

Dnes ráno (26.7.) mne pobavilo exemplární čunkování redaktorky ČT24 Daniely Písařovicové. Přesně doslovně to nebude, ale vyznělo to takto: "Jiří Čunek byl před časem stíhán pro podezření z korupce a je mu přičítáno zejména to, že nedokázal objasnit své rodinné finance. A právě tato kauza dnes dospěla k soudu". (Nádherná zkratka!)
Po takto velkolepě "korektním" a novinářsky "dokonale přesném" úvodu teprve následovala informace o tom, že soud se týká požadavku Marcely Urbanové o odškodnění za to, že Jiří Čunek údajně pošpinil její čest a měl se prý zasloužit o to, že se stala mediálně známou osobou.

Jiřímu Čunkovi byla (zatím nepravomocně) uložena povinnosti omluvit se Marcele Urbanové a vyplatit jí odškodné ve výši 80.000 korun.
Výrok soudu není třeba rozebírat, po odvolání bude pře pokračovat. Jak Jiřího Čunka znám, umí utrousit pěkně uštěpačné poznámky. A na adresu Marcely Urbanové mohl říci i něco ostřejšího. Pokud tak učinil, nebylo to správné a podle našich zákonů je možné popohnat ho za to k odpovědnosti. Jednu chybu Čunek udělal určitě - on měl zažalovat Marcelu Urbanovou hned zpočátku za pomluvu, za to, že rozšiřovala dopis, v němž ho obviňovala ze sexuálního obtěžování.

Příčina a důsledek
Můj názor na momentálně vedený proces je tento: Byla to Marcela Urbanová, kdo opakovaně pošpinila čest Jiřího Čunka. Především ona sama si zavinila, že se stala mediálně známou osobou. Ještě předtím, než ji vůbec napadlo, že se bude soudit o svoji čest, měla se jako první Jiřímu Čunkovi veřejně omluvit za svá obvinění. A potom ať se s ním poprávu soudí o odškodnění za jeho necitlivé (a možná i hulvátské) výroky na její adresu. Jenom doufám, že mu jeho naštvanost na Urbanovou bude přičtena jako polehčující okolnost, z níž lze nade vší pochybnost vyvodit, že všechny své výroky na její adresu řekl neúmyslně.

 

P.S. Na autora tohoto blogu se prosím nezlobte. Napsal ho rovněž zcela neúmyslně :-)

 

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik