Co je "homosexuální rodina"?

pondělí 8. srpen 2011 09:45

Měl jsem možnost poslechnout si v repríze rozhovor moderátorky ČT24 Daniely Drtinové s ředitelem tiskového odboru prezidenta Petrem Hájkem a sociologem Zdeňkem Svobodou v pořadu Události, komentáře týdne (v neděli 7. 8. 2011). Zajímalo mne jak pan Hájek argumentuje naživo, v přímém přenosu. Protože, když je někdo masivně napadán a naopak věc, kterou kritizoval, je vynášena málem do nebes, obvykle zbystřím - co když je všechno jinak?

 

Trochu časově přeskočím k závěru rozhovoru, v němž přítomný sociolog použil pozoruhodný termín "homosexuální rodina". Tato kombinace slov je logický nesmysl. Snadno ho odhalíte etymologickým rozborem slova rodina. Jednoduše, ze soužití homosexuálního páru se ani potenciálně nemůže rodit nový život, proto takový pár nelze nazývat rodinou a nic na tom nezmění ani eventuální adopce dítěte. Pan Svoboda dokonce řekl doslova, že "gayové a lesby chtějí být rodiči"! Významový posun je pozvolný, nejdříve se mluví o sňatcích homosexuálů, pak o manželství a nakonec o rodině a rodičovství. Je to typická ukázka, jak se v médiích některé věci nenápadně podsouvají, přesněji řečeno manipulativně vsazují do povědomí veřejnosti, jakoby byly běžné a naprosto v pořádku. K tomu přidám pozorování, jak moderátorka jednomu diskutujícímu (Hájkovi) neustále skákala do řeči a druhému ponechávala velkorysý prostor. (odkaz zde, zmíněný rozhovor je na konci pořadu)

O co jde v podobných manifestacích jako Prague Pride? Představte si, že váš soused nesnáší lilie a je mu špatně z jejich vůně. Tak se schválně půjdete postavit před jeho dveře, abyste mu je strkali pod nos. Prý abyste ho přesvědčili, že lilie jsou nejenom naprosto v pořádku, ale taky navýsost žádoucí. Jakmile by však soused dal najevo nelibost, či nedejbůh protestoval, budete samozřejmě vytrubovat do světa, že je to netolerantní, liliofobní fašoun.

Podle mého názoru je celý pražský parádemarš úmyslnou provokací, jejímž hlavním cílem je uměle posílit propagandistické argumenty. Ve skutečnosti se tím homosexuálům spíše ublíží a do společnosti jako takové se jenom zasévá rozbroj.
Ze všeho nejvíce mi vadí agresivní kampaň, která je masivně podporována médii. Ta kampaň je ve své podstatě zastrašující - předem se vykřikuje, jak je společnost netolerantní a homofobní. Lidé, kteří mají na věc svůj odlišný, ale vcelku umírněný názor, se raději stáhnou a nevysloví ho. Vytváří se zároveň precedent za účelem prosazovaní změn v zákonech - každý potenciální kritik bude předem vědět, jaká sprška se na něj sesype. Jiný názor pak klidně může být nazván dokonce xenofobií, jak to panu Hájkovi vnucovala moderátorka Drtinová. Tím prakticky končí demokratická diskuse, jedna strana může své názory propagovat libovolně, druhá strana je vylučována jako špatná a bez oprávnění se k věci vyjádřit.

 

Pravda je taková, že netolerantní není obyčejný občan. Netolerantní a vyzývavě útoční jsou GLBT-aktivisté. Lidé u nás jsou ve skutečnosti dost smířliví, či alespoň zvolí strategii nevšímavosti vůči složitějším problémům, které nemají jednoduché řešení. Praktikované homosexuální soužití se jim sice nelíbí, mnozí se ho štítí, ale pokud se děje v soukromí a není vyzývavě exhibováno, jsou ochotni ho tolerovat. Přesto ho vnímají jako něco, co je mimo spontánně sdílenou normu života společnosti. Jenomže tito lidé jsou preventivně šikanováni mediálním povykem a bojí se vyslovit své pochybnosti, aby se nestali terčem útoků. Kromě údajného práva homosexuálů na to, aby je všichni uznávali a milovali, je zde také právo lidí myslet si o tom své a nebýt za to napadáni. Řada publicistů raději mlčí, téma je příliš ožehavé a riziko, že budou ostouzeni je příliš velké. V tomto smyslu se vlastně Petr Hájek zachoval správně. Vyslovil nahlas určité věci a racionálně je artikuloval. Vystupuje klidně a věcně, nikde ani náznak "zastíněného rozumu" a "zášti", jak mu je připisováno. Tak jsem vnímal i jeho rozhovor v pořadu Události, komentáře.


Ještě bych rád upřesnil, že nejsem žádným velkým obdivovatelem pana Hájka a na hradní personální konstelaci mám často kritické názory. Ale jedno je snad dost zřejmé: Petr Hájek vyjádřil názory a pocity mnoha lidí, kteří jsou předem zastrašeni a neodvážili by se nic říct. Tím však zároveň Hájek udělal přesně to, co GLBT-aktivisté potřebují: Mají skvělý důvod bubnovat na poplach a sbírají laciné propagandistické body. Jeden z cílů (upozorňovat na sebe jako na pronásledované a utiskované) se jim tímto způsobem krásně plní.


Diskuse rozlišující homosexualitu a homosexualizmus by se měla seriozně vést. V každém případě bude užitečná. Z toho důvodu bych viděl ustanovení termínu "homosexualizmus" jako přínosné, protože napomáhá orientaci v problematice. Jak je vidět z podrážděných reakcí, Petr Hájek uhodil hřebík po hlavičce.

O věcech je potřeba mluvit klidně a věcně. Hysterický povyk queer-tábora a zbytečně vydrážděné despektní projevy odpůrců homosexuálských manifestací nic nevyřeší.
Naprostým nesmyslem by bylo budovat další barikády napříč společností. V takto složité otázce je potřebná citlivost a hledání možného, umírněného konsenzu. Ten ale musí být založený na pravdivém pojmenování věcí a nesmí být jednosměrně vynucován pod nátlakem.

 

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik