Proč někteří máme "tak velice rádi" Tomáše Halíka

neděle 21. srpen 2011 17:59

Zkrátka náš lid ví své: je to přeci člen podloudného gangu "peheistů", "havlistů", "pravdoláskovců" a "pseudointelektuálů", jednou provždy zapsaných do nejčernější listiny českých novodobých dějin.

 

nesmrtelnost_brouka.jpg

 

Tomáš Halík má nepochybně jisté osobnostní rysy, jimiž u někoho vzbuzuje sympatie a u jiných antipatii. Kromě toho občas glosuje naše domácí politické a společenské dění, což mu úplně na oblíbenosti nepřidá.
Ale necháme stranou animozity. Že Halík některé jevy a kauzy pronikavě glosuje, je jenom dobře. Doporučil bych neposuzovat ho podle nálepek, jaké jsou mu dávány, ale raději si namísto toho udělat vlastní názor. Možná by stálo za to přečíst si některou z řady jeho knih. Je to člověk, jehož názory jsou v zahraničí slyšeny a uznávány možná více než doma. Nedávno například obdržel významné ocenění za publikaci Vzdáleným nablízku.

 

V souvislosti s mým předchozím blogem zde na Lidovkách, na téma politické korektnosti informací podávaných veřejnoprávní televizí, mne zaujalo páteční Interview ČT24 s Tomášem Halíkem. Mluvilo se v něm o mnoha věcech spojených se Světovým dnem mládeže ve Španělsku, a také o kritice směrované proti této akci pod záminkou, že měla údajně přinést "zbytečné výdaje" státní pokladně zadlužené země, atd. Jedna souvislost, na niž T.H. upozornil, je celková situace, v jaké se ocitají mladí lidé ve většině vyspělých západních zemí. Ukazuje se, že sekulární společnost jim nedokázala dát žádnou hodnotovou orientaci. Výbuchy podobných rebelií jako v Británii se mohou odehrát i v dalších zemích a jejich skutečné příčiny možná ani tak nebudou pouze sociální. Příčinou krize je více než co jiného rozvrat morálního klimatu. Cituji z postřehů Tomáše Halíka jenom volně, mnohem lepší bude pustit si reprízu jeho interview s redaktorkou Danielou Drtinovou (viz odkaz výše). Jeho součástí bylo i povídání o dnešním stavu dialogu mezi vírou a současným světem, o vzájemném potýkání mezi různými kulturními a myšlenkovými okruhy. To je možná jedno ze závažných témat přímo spojených s naší budoucností, s přežitím a možným pokračovaním naší civilizace.

 

___________________________________________________________________________________
Tímto článkem bych rád poněkud dementoval svoji předchozí "hubatost" na téma politické korektnosti české veřejnoprávní televize - dokonce i přenos že Španělska, z vigílie na letišti Quatro Vientos byl (:-)! A také bylo popřáno hlasu takové osobnosti, jakou nesporně Tomáš Halík je.

Dodatek - Protože v diskusi se objevil hezký termín "nesmrtelnost chrousta", přidal jsem do textu  ilustrativní fotografii na toto objevné téma :-)

Dodatek 2 -  článek A.Bartoše s černou listinou

 

 

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik