Panu Bátorovi by to nejlépe slušelo na Hradě

úterý 23. srpen 2011 13:05

Povýšení a očištění podle jednoduchého vzorce české politiky, jinak řečeno krizový plán záchrany vlády.

Když má nějaký úředník (či politik) problémy, ne-li přímo horkou půdu pod nohama, obvykle se ho ujme jeho podporovatel a ochránce. Například bývalého zbrojíře Martina Bartáka se ujal bývalý kolega zbrojíř Miroslav Kalousek a dobře ho ukryl v útrobách svého ministerstva. Metoda je okouzlující - přijmout na místo a pak pozastavit výkon funkce. Takový člověk zmizí z očí, přestane dráždit média i veřejnost. Ba dokonce může být elegantně potrestán postavením mimo službu a tím pádem "očištěn", nikdo mu už nic nemůže vytknout.

Podobná metoda se nabízí také v případě Ladislava Bátory, z nějž se stala velká, přímo osudová hrozba rozpadu vlády. Když ho na Hradě mají tak rádi, mohli by si ho tam vzít. Nějaké místo pro vzdělaného člověka s pravým smýšlením se tam určitě najde. Kruciální otázkou je, proč "Hrad" tak vehementně potřebuje svého muže na ministerstvu školství. Že by to snad bylo kvůli správnému, slušně konzervativnímu modelu výuky, který je třeba prosadit nejenom do školního systému, ale i do tělovýchovy a sportu?

Kverulantního blogera by možná napadla jedna zajímavá - navýsost nečekaná - souvislost. Je jí podivuhodný souběh moci nad personálními a majetkoprávními věcmi na ministerstvu školství v rukou jednoho člověka.
To snad ani nemůže být pravda, je to asi jenom šalebné mámení, protože něco takového by se svojí bizarností hravě zařadilo mezi epizody hodné Gogolovy hry Nos. Takové nejapné domněnky jednoduše nemohou být pravdivé, nikdy pravdivé nebyly, ani nebudou. Všechno je v naprosté pohodě a nic se neděje.

 

Když je tedy všechno v absolutním pořádku, tak potom skutečně nechápu, kde se berou teorie spiknutí, které přímo z hradních výšin naznačují, že pan Bátora je mysteriozně pronásledován temnými silami. Vždyť čarodějné mocnosti neexistují, to se pouze veškeré stranické šajby, od Bárty po Tejce, ba i Miroslava Němcová a sám Kalousek, předhánějí ve vyjádřeních na adresu nešťastně pronásledovaného ministerského úředníka. Vít Bárta dokonce řekl, že ministr školství se asi špatně učesal a to prý zřejmě TOP-ce vadí. (Takže jsme zase zpět u Gogola).

Zbývá poslední nepatrný hlavolam k rozluštění, ale ten se na rozdíl od výše popsaných záhad zdá být docela průhledný. Výrazně pravicových voličů není zase až tak moc a díky ukázkově "pravicové" vládě jich nepřibývá. Nejlepší a nejstátotvornější pravé strany se proto o ně asi budou muset poprat, až bude peří lítat.

 

 

 

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik