Tvrdé účty za "čistou" tržní ekonomiku

úterý 6. září 2011 23:29

Není to vůbec poprvé, co musíme jako společnost čelit důsledkům svéhlavě uplatňovaných principů tzv. čisté tržní ekonomiky bez přívlastků.


Jednou jsem se setkal se zajímavým privátním sponzorem, který v létech 2000 - 2002 podpořil realizaci mezinárodního uměleckého projektu věnovaného italskému městu Rimini. Zmíněný člověk je významným podnikatelem ve svém regionu (Romagna) a je rovněž úspěšný při rozšiřování ekonomických aktivit do zahraničí. Sám však říká, že může podnikat především díky tomu, že zaměstnává lidi, kteří mají přípravu, o niž se on sám přímo vůbec nezasloužil. Využívá pro své ekonomické aktivity potenciál a podmínky, které připravila společnost svojí kulturností a civilizovaností. Proto za podstatnou součást vlastních povinností považuje aktivní příspěvek ve prospěch vzdělanostní a kulturní úrovně lidí. Zdaleka to nespočívá jenom ve financích, podpora se uskutečňuje i ve smyslu zajištění patřičné společenské úrovně a logistického zázemí různých aktivit, (například při pravidelné organizaci literární soutěže pro začínající mladé autory). Nejde o naivní sociální utopii, ani o blahosklonné mecenášství, ani o takzvaně povinnou dobročinnost. Je to vědomá a zodpovědná vazba mezi vlastní ekonomickou činností a domovským teritoriem, z nějž podnikání vychází.

 

K "čisté" tržní ekonomice bez přívlastků.
Je to něco jako řeka bez břehů. Rozlije se kde chce a odteče kam chce, zanechá škody na území a na lidském společenství, které tam žije. Zůstane vyplavená půda, spláchnuté hodnoty a někdy i zmařené životy.
Na důsledky takto uplatněné tržní ekonomiky narážíme také ve Šluknovském výběžku. Jako jedna z hlavních příčin napětí, které tam vyhřezlo, se uvádí činnost nejmenovaných "realitních kanceláří", které do dané lokality sestěhovaly ve velkém počtu romské rodiny. Až do takové míry, že to logicky muselo vést k problémům. Z pohledu "čistého podnikání" v tom není žádný problém, soukromé subjekty se zkrátka chovaly tak, jak jim to nejlépe vyhovovalo s ohledem na prosazení svých cílů. Pozoruhodné je, že místní samosprávné orgány si toho jaksi "nevšimly" a jaksi "nedovedly předvídat" možná rizika. A možná také neměly dostatek opory v legislativě.
Dramaticky závažným aspektem je nezodpovědnost vůči společnosti. Tam je kámen úrazu. Soukromý subjekt si v rámci zákonů, jimiž jsou garantovány liberální ekonomické podmínky, realizuje svůj podnikatelský záměr. Ale skutečné dopady, nejenom ve smyslu eskalace sociálního napětí, ale také ve smyslu vysokých finančních nákladů, nese stát, což jsme vlastně my, celá společnost.

V podstatě to znamená, že stát zajišťuje nadstandardně výhodný servis pro podnikatelské subjekty, aby mohly maximalizovat své zisky, aniž by byly nuceny nést zodpovědnost. Znamená to jejich nespravedlivé zvýhodnění na úkor společnosti, která tvrdě platí účty za takové počínání. Kdybyste chtěli hledat paralely, najdete je prakticky všude, například v zabírání nejlepší půdy (pro sklady, montážní haly, solární pole či průmyslové areály).
Proti všemu podobnému bychom měli vytvořit účinné preventivní mechanizmy, nastolit takový zákonný rámec a takové společenské klima, abychom nemuseli jenom bezmocně přihlížet a stále znovu jenom na takové jevy doplácet.

Vím, že uvedený příklad napětí ve Šluknovském výběžku je mnohem složitější, projevuje se v něm kumulace několika dlouhodobě neřešených problémů, včetně nedostatečné práce samosprávy, či dokonce jejího selhání v některých nejzákladnějších úkolech. A také problém chronického zanedbání zastrčených pohraničních oblastí a jejich rozbitá, dosud nedostatečně integrovaná společenská tkáň.

 

Jsem jednoznačně zastáncem svobody, včetně svobody podnikání. Neexistuje však "čistá svoboda" bez zodpovědnosti, bez dodržování základních pravidel, která ve skutečnosti svobodu chrání a vytvářejí reálný prostor pro její naplnění. A stejně tak nemůže existovat oproštěná "čistá tržní ekonomika" bez vážné a plné zodpovědnosti za důsledky.

 

 

 

Marek Trizuljak

JLNaprostý10:108.9.2011 10:10:25
JLAd Ad JL ...02:288.9.2011 2:28:42
Marek TrizuljakAd JL - Regulovat počínání realitky...17:367.9.2011 17:36:37
NULI - NulíčkováNení to v pořádku, co se děje14:397.9.2011 14:39:08
MirecPro potěšení paní Dubanové13:507.9.2011 13:50:34
dubanovaOd samého počátku tzv.12:437.9.2011 12:43:00
MirecJenom jedna poznámka ke korupci12:227.9.2011 12:22:04
josef hejnaKolega určitě neobjevil Ameriku.09:557.9.2011 9:55:16
Marek TrizuljakDíky za kvalitní diskusní příspěvek09:427.9.2011 9:42:10
Klobouk"účinné preventivní mechanizmy"09:267.9.2011 9:26:47

Počet příspěvků: 12, poslední 8.9.2011 10:10:25 Zobrazuji posledních 12 příspěvků.

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,41 (VIP)

Seznam rubrik