Adventní neděle - Labyrint světa a ráj srdce

neděle 18. prosinec 2011 14:05

Čtvrtá neděle adventní kdysi nesla jméno "zlatá". Jistě, zlatá z pohledu prodejců, přesnější by však byl název "pozlátková". Ten název možná pocházel z dílny předchozího režimu, protože v poslední době už není tolik zmiňován.

Název Komenského knihy mi během letošního adventu vytanul v mysli několikrát. Obraz světa jako bludiště a proti tomu vnitřní svět a jeho krása. Zdá se mi, že toto rozlišení je potřebné, především kvůli orientaci, uvědomění, co je přednější a důležitější. Člověk, který je ve svém nitru uspořádaný, čelí náporu starostí a problémů mnohem lépe, jeho zdroje naděje a radosti jsou pevnější. Naděje a radost také provázejí mešní liturgii čtvrté adventní neděle.

02_7342.jpg

Období slunovratu s jeho symbolikou návratu světla zajímavě prorůstá s obsahem Vánoc, s příchodem Světla v duchovním smyslu.

 

20_7640.jpg

Nedělní ráno s popraškem sněhu a stínohrou na záclonách

09_7587_B.jpg

 

V poslední době častěji přemýšlím o tématu kontrastu, o tom, co jsou skutečné protějšky a co jenom zdánlivé. V pátek jsem v dopoledním zpravodajství na ČT24 zachytil dva obrazy, které pozoruhodně zapadají do adventní doby.

Prvním obrazem bylo setkání Václava Havla s dalajlámou.

(Fotografie je přímo z odkazu: http://i.lidovky.cz/11/122/lnmaxi/OGO3fbbdd_dal.jpg)

Zůstalo ve mně silné pohnutí z vizáže Václava Havla. Věk a opakované nemoci se na něm zapsaly opravdu silně. (Kdysi se mluvilo také o tom, že na podlomení jeho zdraví se vážným způsobem podílel pobyt ve vězení) Stejně podstatnou složkou obrazu byl dalajláma, jeho obrovská vlídnost a laskavost, s jakou se k panu Havlovi choval. Tyto řádky jsem psal aniž bych věděl o úmrtí Václava Havla, zprávu jsem zachytil právě v těchto chvílích, v neděli těsně po poledni.

Druhým obrazem bylo otevření výstavy Svatovítského pokladu, za účasti prezidenta Václava Klause a arcibiskupa Dominika Duky.

(Fotografie je přímo z odkazu: http://img.ihned.cz/attachment.php/930/35605930/aiostv4BCDFGHJKLNPQWcdepxzUw29Vm/VOL_5329.JPG)

Setkání dvou předních osobností českého veřejného života při tak slavnostní události má pečeť adventní doby nejenom díky načasování. Často se mluví o společných evropských kořenech a o západní civilizaci, k níž náležíme. Výstava Svatovítského pokladu naznačuje něco o obsahu těchto pojmů, stejně tak jako obnovená kultura vzájemné komunikace mezi světskou a duchovní reprezentací.
Nechtěl bych zdůrazňovat rozdíly mezi dvěma jmenovanými dvojicemi, které mají něco společného a v něčem jsou navzájem značně kontrastní. Na to téma bylo dost a dost vzrušených diskusí. Dělení na vášnivé tábory příznivců a odpůrců se mi nelíbí. Považuji za zdravé a rozumné nevést napříč společností zákopovou válku, ale naopak hledat vzájemné souvislosti a smířlivé pohledy, které pomohou svornosti. Věřím, že poslední neradostná událost přispěje k proměně postojů a k uklidnění.

Jednou ze složek adventu je pokání. Tomu slovu se dnes málo rozumí, ale myslím že to znamená především ochotu změnit zaběhnutá klišé a otevřít se dobrým, pokojným cestám. Znamená to posílit "ráj srdce" a odtud čerpat orientaci v labyrintu světa.

14_7621_B.jpg

 

01_7538_B.jpg

 

 

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik