V době mezisváteční

úterý 27. prosinec 2011 11:05

Závěr roku má svůj dávno ustálený rytmus

Typický shon většinou skončí Štědrým dnem a po vánočních svátcích přichází krátké, velice užitečné období, kdy je možné v relativním klidu uspořádat myšlenky i věci, bilancovat končící rok a malinko zapřemýšlet, co bude dál.

01_DSC00800.jpg

Po svátečním třpytu světel a světélek všeho druhu se najednou připomene příroda, která svojí barevnou a světelnou úsporností může vést k většímu soustředění. Dobře to koresponduje s náladou po opadnutí slavnostní atmosféry. Rodina, která je většinou o Vánocích pohromadě, se rozejde. Nastane chvilka klidu: Dům je tichý a prázdný a něco podobného se děje i v mysli.

03_DSC00768.jpg

Než silvestrovská bujarost s rachejtlemi a rozbíjením lahví na náměstích, je mi milejší špetka ticha a usebrání. Contemplatio. Pro mne to znamená dopřát si čas na zastavení a klidné, soustředěné nahlížení.

06_DSC00807.jpg

07_DSC00814.jpg

 

Součástí přítomnosti a budoucnosti je také naše minulost. Vyfotografoval jsem pomník padlým z I. světové války. Počet jejích obětí z naší vesničky - 19 - je hrozivě výmluvný. V tak malé obci se v době první války našlo sotva pár desítek mužů ve věku způsobilém pro povolání do vojenské služby, tak nanejvýš 30 - 40. Znamenalo by to, že se jich domů vrátila možná méně než polovina. A z těch, kteří přežili, byli ještě mnozí zmrzačení. Proč o tom mluvím? Jsou před námi složitější časy a vedle přesvědčených zastánců smírných, pokojných řešení se ve společnosti nenápadně začínají prosazovat lidé s hrubou, křiklounskou a násilnou mentalitou. Což je cítit i na blozích, viz aktuální situace kolem loučení s Václavem Havlem. Historia magistra vitae est: kdosi v těchto dnech připomenul, jakým zlovolným útokům od jedné části české společnosti byl vystaven Karel Čapek v období krátce před vypuknutím II. světové války.
Vyplývá mi z toho, že právě teď, v této naší konkrétní době je třeba rozhodně varovat před pokušením zkratkovitých řešení.

09_DSC00780.jpg

Stopy a cesty

08_DSC00776.jpg

 

10_DSC00781.jpg

Dva symboly: (cosi jako) položená osmička a kruh

12_DSC00778.jpg

 

Obraz z prosincové zahrady, s přáním radostného a pokojného nového roku. Aby události kolem nás a v nás byly ve skutečnosti lepší, než je očekávání. Aby se spíše naplnilo co je dobré a nadějné, ukazující novou perspektivu.

15_DSC00797.jpg

 

 

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik