Tři králové - Legenda? Symbol? Lidový zvyk?

pátek 6. leden 2012 19:32

6. leden je zakončením vánočních svátků. Z kostelů mizí vánoční výzdoba, k tradičním zvykům patří odstrojování stromku a obcházení třikrálových koledníků. Jak na začátku Vánoc, tak na jejich konci je nosným motivem obdarování a štědrost.

Vyhlížel jsem dnes sníh a nikde nic, jenom trochu víc fouká. A přitom se na mne ráno po zapnutí zpráv vyvalila z bedýnky téměř katastrofická vize země paralyzované vánicemi a orkánem. Zpravodajské štáby byly už od brzkého rána rozesety snad všude po republice, aby tu pohromu zachytily a předaly jako první z prvních... Odpoledne u nás vysvitlo slunce. Přidám tedy k mediálně zvýrazněnému sledování řádících živlů pár o něco méně dramatických vyobrazení.

trikralove_poledne_04.jpg

Světlo je v této době silně kontrastní

trikralove_poledne_06.jpg

 

trikralove_poledne_07.jpg

 

trikralove_poledne_09.jpg

Tříkrálová legenda má možná silnější potenciál, než by se mohlo zdát. Jejím poselstvím je vztah mezi různými duchovními a kulturními tradicemi, a také vztah mezi duchovní realitou a světskou mocí. To by ale bylo na delší povídání.

Podle popisu v Matoušově evangeliu putovali do Judeje mudrcové z východu, aby se poklonili nově narozenému králi. Převládá verze, že se jednalo o hvězdopravce z Perzie, uctívače Zoroastra, kteří se řídíli znamením rozpoznaným na obloze. Příběhu by snad mohla odpovídat konjunkce planet Saturnu a Jupitera v roce 7 před naším letopočtem. Návštěva mudrců v Judeji měla poněkud bizarní nádech. Vcelku logicky se ohlásili u tehdejšího vládce Heroda, aby se tam poptali na hledaného nového krále. Na dvoře paranoidního krále se zřejmě strhl poprask. Herodes vyzvěděl potřebné od přivolaných znalců, poslal mudrce do Betléma a lišácky je požádal, aby se pak vrátili a o všem mu poreferovali. Úplně hloupí asi nebyli, z Betléma se už k Herodovi nevrátili. Jak si potom mocný král chladil žáhu, je známé.
V 11. století se měly dostat ostatky tří mudrců do Konstantinopole a později do Milána, kde byly uloženy v kostele sv. Eustorgia do římského mramorového sarkofágu, do nějž byl vytesán nápis Sepulcrum Trium Magorum (Hrob tří mágů). Lze pak najít zprávy o dalším přenesení relikvií, a to do Kolína nad Rýnem. Pojmenování Tři králové je patrně pozdějšího data. V Itálii má svátek různá jména: I Re Magi (Královští Mágové) Epifania (Zjevení - v symbolickém smyslu se narozený Boží syn zjevil světu všech náboženství a kultur zastoupenému třemi mudrci). Zajímavým detailem je, že v Itálii se dárky dětem nedávají na Štědrý večer a nenosí je Ježíšek. Nosí jim je na Tři krále stará žena, tak trochu čarodějnice, jménem "Befana". To je třetí, lidový název svátku a je to zkomolenina (původně řeckého) slova Epifania.

Klanění tří králů se stalo častým motivem uměleckého zobrazení. Přidávám reprodukci krásné Giottovy fresky:

giotto.jpg

Zdroj: http://www.settemuse.it/costume/foto_costume/re_magi_giotto.jpg

 

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik