Fatální chyba

čtvrtek 9. únor 2012 23:41

Těmito slovy zhodnotil Václav Klaus skutečnost, že byl v senátu odsouhlasen ústavní zákon o přímé volbě prezidenta

Tentokrát musím s autorem výroku souhlasit. Možná nebudu mít úplně identické důvody jako pan Klaus, ale zdá se mi nesmyslné takto experimentovat s relativně vyváženým ústavním systémem. Dobrý úředník, správce veřejných statků, politik (atd.) by podle mého názoru měl svědomitě využívat daný zákonný rámec a nedělat svévolné reformy podle momentální nálady, či nějakých postranních kalkulací. Dobrý úředník systematicky pracuje a nevíří kolem toho vodu. Zatímco špatný úředník zakrývá svoji neschopnost trvalou hysterií "reforem".

Osudová chyba zavedení přímé volby prezidenta okamžitě vyvolává duchy. Na scéně se neomylně objeví zástup luzných kandidátů, včetně slavné televizní "femme fatale". Co mi vadí ještě více, je multiplikace volebního cirkusu. Otravování lidí další přidanou kampaní, která se jistě nevyvaruje pitoreskních scén a nezřízeného populismu. O totálně polepených billboardech, či spoustě podivuhodně nashromážděných a ještě podivuhodněji vynaložených peněz nemluvě.

V rámci tématu fatální chyby už jenom stručně oglosuji několik "fatálních bezchybností". Celá řada se jich rodí třeba na ministerstvu školství. Fatálně bezchybně se náš stát zachoval vůči opakovanému pozvání švýcarské justice, abychom se připojili k trestnímu řízení s dohledanými a důkladně došetřenými aktéry povrchové ražby hrubého zrna. S geniální bezchybností se provalil plán, podle nějž se ke zrušení reklamy u dálnic mělo šikovně přifařit zajištění monopolního kšeftu pro jednu vyvolenou "firmičku". Fatálně bezchybné jsou i naše postoje chytré Horákyně vůči EU, viz např. nejnovější (ne)námluvní taneček premiéra ve věci zapojení České republiky do sdíleného systému rozpočtové zodpovědnosti.

Vypadá to tak, že se nám tu rozpadá kdejaká hliněná noha, protože jsme dosud sotva-sotva začali pořádně sušit bažinu v podloží. Ale přitom furiantsky pootáčíme střechu na jedné věžičce.

To, o co se u nás hraje, není způsob volby prezidenta. Akutně k řešení je rozcestí, na kterém naše politka už dlouho přešlapuje. Dilema, zda bude politický aparát přednostně agenturou k zajištění lukrativních zakázek pro pár metafirem fungujících mimo tržní mechanizmy. Anebo se naše politika opravdu vydá cestou, která jí přináleží: Služba celku. Poctivá, klidná administrace, která ve společnosti buduje základy konsenzu a důvěry.

 

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik