Václava Havla Propouštění 1986

pátek 16. březen 2012 13:54

Aneb blog zcela nepůvodní

Ano, skutečně jsem při psaní použil klávesové tagy Ctrl+C a Ctrl+V, abych mohl citovat internetový odkaz. Protože jsem se chtěl podělit o svůj zážitek z fotografického alba "Václava Havla Propouštění 1986":

http://www.facebook.com/media/ set/ ?set=a.10150632173643955.405508 .94025223954&type=3

Pokušení umístit sem aspoň jednu převzatou fotografii jsem měl, blog by možná byl působivější. Avšak namísto přebírání odjinud bych raději přidal vlastní komentář.
Během prohlížení těch fotek se mne zmocnilo pohnutí. Zčásti kvůli některým známým tvářím, které se kolem Václava Havla objevují, ale především kvůli jeho tváři. Je v ní radost a záblesk úlevy, ale zároveň je v ní zapsáno mnohem, mnohem víc. Třeba hned na prvním snímku z alba.

Myslím, že je třeba opakovaně vzdávat poctu lidem, kteří si zažili brutální Zavírání. Ne kvůli rekriminaci, ale kvůli oživování paměti. Byl mezi nimi například jeden můj příbuzný, kterého vyvedli přímo z kostela během mše. Schválně před očima lidí, šlo o Zastrašení. Či jiný člověk, rovněž z blízkého okruhu rodiny, kterého vytáhli z postele ve vysokých horečkách a hned ho hnali na nekonečný výslech bez možnosti odpočinku. První z těch dvou se už domů nevrátil, nedožil se svého Propouštění, druhý to hrubé zacházení přežil jenom zázrakem. Tohle jsou dva v podstatě neznámí lidé, jejichž příběhy možná ani nejsou nikde zapsány.
Připomenu další, veřejně mnohem více známé: čihošťského faráře Toufara, filozofa Jana Patočku a disidenta Pavla Wonku, kteří si své Propouštění nezažili, a to v přímém důsledku brutality a bezohlednosti věznitelů.

Cílem mého blogu však není dát průchod hořkosti. Věřím, že existuje Usmíření, a že je to ve velké míře na nás.

rano_16_03_2012.png

Ráno, 16. března 2012

 


Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik