O životním optimizmu

neděle 18. březen 2012 23:07

Tři dnešní zážitky, tři příběhy

Prvním z nich je návštěva u maminky, malířky Evy Trizuljakové. Má 86 let a dosud maluje, píše, vydává knihy, stíhá sledovat rodinu a řadu přátel. V loňském roce vydala paměti a během uplynulých dvou let vytvořila velký soubor krásně barevných textilních koláží. Jedna z prvních věcí, které prozradila, když jsme k ní přišli, byl úmysl, že by už ráda s kolážemi skončila. Ale práce ji drží a stále ji vede k novým nápadům. "Zaručeně posledních" kilovek lepidla spotřebovala od ledna už pět. A nedávno si koupila novou sadu barev, že prý až s kolážemi opravdu skončí, začne zase malovat.

ET_18_03_2012.jpg

18_03_2012_obraz.jpg

Druhý příběh je o paní, která se dlouhá desetiletí pravidelně stará o sochu Piety. Je to nedaleko rodičovského domu. Pieta je udržovaná a pravidelně čištěná. S citem, aniž by byla dál poškozována, vandalské zásahy jsou mnohem staršího data. Ta paní v poslední době už moc nemůže na nohy, ale doprovází ji syn a se vším jí pomáhá. Dnes jsem si Pietu znovu vyfotil. Určitě bych v šuplíku našel řadu starších záběrů a s výjimkou zimy jsou květy na všech, pouze se mění podle roční doby.

18_03_2012_pieta_01.jpg

18_03_2012_pieta_02.jpg

Třetí vyprávění je možná trochu smutnější. Je reakcí slovenské blogerky na nedávné úmrtí manžela. Blog jsem objevil dnes večer po návratu domů, trochu zvláštní náhodou-nenáhodou. Byl jsem jím mile překvapen, nejenom díky mimořádnému způsobu vyjadřování a krásnému východisku: http://magdakotulova.blog.sme.sk/c/289426/ze-vraj-laska.html

Vím, duševní a fyzická svěžest do vysokého věku je darem. Podíl na tom nepochybně má genetická výbava. Ostatně, i zde na blogu v posledních dnech proběhla živá diskuse na podobné téma.
Je rovněž pravda, že člověk se ničím na světě nemůže chlubit, nic nemá stoprocentně jisté. Navzdory tomu je na některých lidech vidět, že se o svůj stav přičinili dlouhodobým pozitivním přístupem k životu, k lidem, ke svému okolí.

 

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik