Pohádka o zázračném proměnění vína v miliony

středa 16. květen 2012 09:35

Naše kleptopoliticko mediální scéna se už dlouho předlouho pohybuje v říši snů. Nepoznáte, co je Ein Kessel Buntes, co Hitšaráda a co pokleslý šantán. Anebo je to všechno soutěž o Zlatou mříž?

Nejnovějším hitem je spektakulární zatčení "pekelníka z nejhorších", který evidentně (aspoň podle médií, krásně unisono s věrchuškou) vykradl přinejmením celou Evropskou Unii. Pokaždé, jak se obejví nový nájezd na emoce prostého občana, kladu si otázku, jestli to už nedostoupilo vrcholu, zda už nic hustšího nemůže přijít. Věřte, že může.

Když těžkooděnci proráželi turnikety ve vestibulu České televize, asi málokdo věřil vlastním očím. K tomu se nádherně druží klistýrkový rozklad Veverek a slavné kavárenské interview, eskamotáž s nočními stíny na státním zastupitelství, takzvaně přímý přenos ze soudu s Bártou a Škárkou, kolibříkovské odposlechy a vzápětí kolový hon na Namazánka v pražských ulicích. Vzpomeňme starší extempore, třeba vypuštění Kubiceho zprávy, či střelbu na Paroubkově předvolebním křtu knihy a následnou komtrovskou rétoriku, která zaplavila tisk. Čas už téměř odvál několikanásobně recyklovanou mediální štvanici na Jiřího Čunka (kupodivu vždy poté, co jistý nejmenovaný vyšetřovatel šikovně vypustil cosi ze spisu) a mezi perly se jistě řadí Drobiliáda, při níž se dostaly Michálkovy nahrávky možná dříve k novinářům a až pak do rukou policie.

Abych nezapomněl, zažili jsme Johnovu triumfální tiskovku se zveřejněním padesátky korupčních kauz na ministerstvu vnitra, Bártovo tažení proti kmotrům (v podobě výkřiků před kamerami) za doby jeho dopravního ministrování, či Vondrovu Bílou knihu z popisem "problémů" na minsterstvu obrany. Analytické oddělení ministerstva financí zase vyšetřilo a halasně zveřejnilo finanční toky spojené s kauzou Promopro. Pro změnu třeba takový ministr školství Dobeš v předjaří sliboval, že pokud se nevyřeší zastavené evropské dotace, odejde z funkce. Slovo dodržel, na jaře odešel a na tiskovce práskl dveřmi - prý odchází proto, že mu nějaké temné síly tvrale znemožňují pracovat tak, jak by chtěl (o dotacích ani slovo).

Vychází mi z toho luzný obrázek. Když je obecenstvo už po léta cvičeno, aby spolklo prostinké zápletky kdejaké telenovely, může se pak na ně stejným způsobem vypouštět naivně slátaná reality show s jepičími hrdiny jako Kolibřík, Mazánek, Růžový kavalír s tečkovaným šátkem á la Ferda Mravenec, Dr.Ath a spousta jiných. V komparzu budou vždy poskakovat bezelstné blondýnky a upřímné brunetky.

Zbývá vyřešit záhadu, jak se dárkové balení vína proměnilo na sedm a půl milionu korun: Nejspíše to bude vejvar ze všech Opencards, Blanky, Sazky a IZIPu dohromady a v pozadí se potácí šampáněm obveselená Gorila podpíraná aktéry Mostecké doby kamenné.
Velkolepé finále operetky se přímo nabízí: Spoluviníci Davida Ratha v symbolickém počtu šťastné sedmičky by mohli národu předvést veřejnou zpověď. Jak jinak, než v přímém vstupu do hlavního televizního zpravodajství.

 

________________________________________________________________________________________

Pro ty, kdo by chtěli zavzpomínat na časy nedávno minulé, přikládám několik ilustračních snímků pořízených z obrazovky během zpravodajství ČT. Kouzlem nechtěného běžící titulky někdy poodhalují jiné, nečekané souvislosti naší pitoreskní politické reality

01_vazne_odhaleni.jpg

 

03_pocasi.jpg

 

06_nova_hvezda.jpg

 

07_tajna_schuzka.jpg

 

09_nahravka.jpg

 

08_modra_usporam.jpg

 

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik