XXI. Svátky skla v Orlických horách

neděle 12. srpen 2012 22:23

Letní huť Sv. Máří Magdaleny

Deštné v Orlických horách je už tradičně místem konání zajímavé akce, která přitahuje velké množství návštěvníků. Letos se ve dnech 3. až 5. srpna uskutečnil XXI. ročník Svátků skla, jejichž hlavní atrakcí je tavení skla dřevem a výroba replik historického skla přímo před očima diváků.

Příležitostně roztápěná pec v Deštném se svojí konstrukcí blíží starším předchůdkyním ze 17. století. Tavení v ní, s využitím tepelné energie spalovaného dřeva, do značné míry odpovídá historické technologii výroby skla. To je samo o sobě kuriozita a v každém případě hodně zajímavá podívaná. Základními surovinami pro vznik takzvaného "lesního" skla byly v minulosti sklářský písek a popel z bukového dřeva (popřípadě jeho výluh, někdy též popel z kapradin). Při vytápění dřevem se sklovina ne vždy protaví dokonale. Zůstanou v ní jemné bublinky, které ozvláštňují její vzhled. Dnes se repliky dělají z novodobé skloviny, která lesní sklo napodobuje zejména typickou zelenkavou barvou způsobenou přítomností železa. Technologů, kteří by dnes uměli utavit sklo postaru, už moc není. Ani popel z dřeva se už dávno jako přísada do sklářského kmene nepoužívá.

Pohled do topeniště

Pohled do topeniště. Spotřeba dřeva je při tavení a později během práce značná, přikládat se musí neustále. Je třeba, aby plamen byl dostatečně dlouhý a dosahoval až do pracovní komory.

Přikládání do pece

Zásoby dřeva

05_taveni_IMG_9134.jpg

Kromě bravury je při práci nezbytná souhra nejméně dvou až tří sklářů. Repliky historického skla nezřídka vznikají složitým slepováním postupně vytvářených dílů.

17_taveni_IMG_9129.jpg

04_taveni_IMG_9141.jpg

19_IMG_9158.jpg

10_taveni_IMG_9166_B.jpg

Ohřívání horní části poháru při závěrečné fázi práce

11_taveni_IMG_9172.jpg

13_taveni_IMG_9189.jpg

Téměř dokončený "dračí" pohár. Tento vzor má benátskou provenienci a mnohem lépe se dělá z typického sodného skla z Murana, které je tvárné ve velkém rozmezí teplot (tzv. "dlouhé" sklo). Původní české sklo s vyšším obsahem draslíku, (tzv. "krátké"), bylo zpracovatelné v relativně malém teplotním a časovém rozmezí, proto si výroba podobně složitých tvarů vyžadovala mimořádnou zručnost. Práce na replice dračího poháru patří v Deštném už více let ke zlatým hřebům programu, včetně dopolední nedělní dražby, jejíž výtěžek slouží k údržbě a opravám pece.

16_B_taveni_IMG_9202.jpg

Finále. Odklepnutí hotového poháru od píšťaly před jeho uložením do chladicí komory.

02_taveni_IMG_9211.jpg

Podobně jako kovářství má práce se sklem zvláštní kouzlo. Člověk musí zvládnout
živel ohně a žhavou materii.
Deštné v Orlických horách je pro pořádání podobné akce místem zvláště vhodným i proto, že v jeho blízkosti kdysi skutečně stávala sklárna využívající snadno dostupnou surovinu (dřevo) k vytápění pecí. Většinou to ale fungovalo tak, že když sklárna "spotřebovala" lesy v okolí, stěhovala se jinam.
Svátky skla se konají vždy o prvním srpnovém víkendu, a tak by to do budoucna mohl být zajímavý tip na výlet.

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik