Statistika nuda je, má však svoje údaje

sobota 24. listopad 2012 11:49

Drobné povídání o počtech ze základní školy

Když se vám doma v kuchyni omylem vysype hrst čočky do pytlíku s hrachem, můžete si udělat praktické cvičení. Kolik procent čočky je v hrachu? Odeberte 4 vzorky směsi a v každém zvlášť spočítáte zrnka čočky a kuličky hrachu. Vyjde vám například toto:

Počet zrnek čočky ve vzorku na procenta:
Vzorek 1 - 5,5
Vzorek 2 - 4,8
Vzorek 3 - 6,3
Vzorek 4 - 5,2
Součet:   21,8

Podle jistého nejmenovaného ministerstva to tedy bude 21,8 % čočky v hrachu!!!
Zatímco podle normálních počtů ze základky to bude 21,8 : 4 = 5,45, tedy 5,45 %

A kdyby vás náhodou napadlo přibližně zjistit průměrnou váhu jednoho zrnka čočky, můžete jednotlivě zvážit 4 vybraná zrnka. Mohlo by vám vyjít třeba:

zrnko 1 - 0,19 g
zrnko 2 - 0,21 g
zrnko 3 - 0,22 g
zrnko 4 - 0,18 g
součet     0,8

Podle stejného ministerstva bude jedno zrnko čočky vážit průměrně 0,8 gramu!!!

Kdyby byla pravdivá obhajoba nejmenovaného pana ministerského úředníka, že takový výpočet procent mu nařizuje zákon, pak bychom museli náš parlament navrhnout na Nobelovu cenu za matematiku... Anebo urychleně zavést nové státní vyznamenání "Švejk Monty Python" udělované za excelentní, ba přímo transcendující výkony ve státní správě.

 

Kdo však celou tu patálii řádně utřídí? Najdou se někde kouzelní holoubci jako z pohádky o Popelce?

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik