Úvaha k prezidentským volbám

úterý 8. leden 2013 10:25

Domnívám se, že prezidentské volby (a vše, co jim dosud předcházelo) jsou obrazem vyspělosti politické kultury u nás, či mnohem spíše její zanedbanosti.

Týká se to nejenom politické reprezentace (svévole ve chvatném měnění zákonů a v následném zpochybňování toho, co bylo zákonem ustanoveno), ale také občanů-voličů, tedy nás všech. Otázkou je, jaké máme vědomí spoluzodpovědnosti za chod věcí. Jak se staráme, abychom měli dostatek informací, dovedli z nich číst a vyhodnotit skutečné chování politiků. Jak promyšlený a odůvodněný máme názor, jak jsme v něm stálí, či naopak ovlivnitelní kýčovitým leskem kampaně a momentálními rétorickými výkony kandidátů.

Ať bude nakonec prezidentem/prezidentkou ten, či ta, pravděpodobně nebude mít velkou možnost reálně ovlivnit ty příliš známé a zavedené mechanizmy fungování politiky u nás. Ale může mít velký vliv tím, jak se bude chovat, jak bude vystupovat. Zda dokáže ve společnosti povzbudit to, co je pozitivní, zda napomůže ke zmírnění velkých animozit, které nás všechny opakovaně rozdělují. Velice důležitá je také reprezentativnost vůči zahraničí. Některé osobnosti jsou venku dobře známé a známý je i jejich podíl na vývoji za dvě poslední desetiletí u nás. Tito lidé budou v zahraničí jistě přijímáni zdvořile, se vším nezbytným protokolem. Ale zda každý z nich se stejnou důvěrou, to doopravdy nevím.

Přidal bych ještě, že kvalita kandidátů do určité míry odpovídá kvalitě poptávky. V této souvislosti mi je líto, že naše veřejná scéna nedokázala vygenerovat pro prezidentské volby tak jasně profilovanou osobnost, jako je například v Německu Joachim Gauck.

A tak bych chtěl jenom poprosit spoluobčany, aby při rozhodování zavzpomínali třeba i dvacet a více let pozpátku, jak se jednotliví kandidáti chovali, zda a jaký vliv měli na dění u nás a v jaké kvalitě. Je určitě třeba volit srdcem, ale srdcem opírajícím se o pevné argumenty rozumu a paměti.

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik