Co si obyčejný smrtelník ani nedokáže představit

úterý 5. únor 2013 12:14

Návrat do starověku, aneb podivuhodné zákruty vývoje demokracie ve 3. tisíciletí

Náhodou jsem někde narazil na ukázku kampaně z blížících se voleb v Itálii. Jakýsi pan Berlusconi v ní slibuje následovné: "Dám vám, co si vy, obyčejní smrtelníci, ani nedokážete představit".

Nabízí se srovnání. Taková úroveň je u nás asi nedosažitelná, naši panáčci se opravdu ještě mají co učit. A to i navzdory tomu, že svého Božského taky máme.
Otázkou je, nakolik se podobné sliby potkávají s očekáváním voličů, zda opravdu máme představu, že preferovaný kandidát nám splní naše tajná přání. Opakovaně je ve hře starověká víra v zázraky - že ten, kdo je "nahoře", je v přízni samotné bohyně Fortuny - má možnost sáhnout do rohu hojnosti a štědře z něj rozdávat. Při prvním kole kupónové privatizace a vábení jistého Viktora (sic!) ovládla mnoho lidí myšlenka: "On nám slíbíl, on nám dá..." Poněkud jinak, ale přesto do stejné mytologické říše náleží volební kampaň z roku 2010, v níž mnozí naletěli na sliby hrdinného zatočení s korupcí. A nenápadně se tamtéž ocitají naše voličské iluze spojené s nedávno skončenou přímou volbou prezidenta. Na jedné straně mýtus o záchraně pravého češství, na druhé pohádková představa o dobrém knížeti, které svými milostivými úradky změní svět k lepšímu. 
A tak mi z toho vychází, že jediné přímočaré, stále platné a všeobsažné volební heslo by mohlo znít takto: "Zvolte MNE a pak se nedivte!"

_________________________________________________________________________________

Alternativou je hra podle pravidel. Jinak řečeno občan politik, který slibuje reálné věci a občan volič, který umí svojí volbou dát najevo, že nepodléhá mytologii a bizarním populistickým slibům.

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik