Nesuďte a nebudete souzeni

pátek 15. březen 2013 13:45

Za název blogu jsem záměrně zvolil klasický, přibližně dva tisíce let starý citát.

Dále už jenom převyprávím (jistě nedokonale) povídku, která mi utkvěla v paměti v mládí, ještě kdysi na střední škole. Jejím autorem snad byl Julio Cortázar, ale nejsem si tím úplně jistý.

... Byl jeden člověk, který se velice trápil tím, že je na světě tolik zla. Uvažoval nad tím, že kdyby zlí lidé byli snadno rozpoznatelní, muselo by na zemi být mnohem lépe. Každý dobrý člověk by zlého už zdálky poznal a mohl by se mít před ním na pozoru. Zlí by pak nemohli dobrým ubližovat a tím pádem by bylo zla méně. A tak dále.
Tomu člověku se jednou zjevil kouzelník a řekl mu, že mu splní jedno přání. A tak si náš hrdina přál, aby se od osmé hodiny ranní následujícího dne všichni zlí lidé stali trpaslíky. Sám pak celou noc nespal, nemohl se té chvíle dočkat. Bydlel ve vysokém domě a měl dobrý výhled na město, ve kterém žil. Už se těšil, jak ráno ze svého okna uvidí všechny ty zlé lidi, kteří se jedním mžikem promění v trpaslíky. Ale co se nestalo: úderem osmé hodiny zjistil, že nevidí nic. Hleděl do zdi a okenní parapet byl najednou nedostižně vysoko nad jeho hlavou ...

 

(A to je celý příběh. Snad jako možný podnět k zamyšlení)

2013_D.png

 

 

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik