Kdo vyhrál?

pátek 23. srpen 2013 14:07

O humoru trochu jinak

Václav Havel v televizním rozhovoru s Dominikem Dukou (pořad Společný výslech, 2011) zmínil lidi dogmatické, kteří nemají smysl pro humor a nedovedou se zasmát. Což bohužel platí často do slova a do písmene.
Zatímco o diktátorech občas kolují skazky, že byli velcí vtipálci. Ale domnívám se, že podstatou jejich "humoru" je pocit absolutní převahy nad těmi, kdo jsou sraženi k zemi, slabí a bezbranní.

Humor sadistického tělocvikáře jako prototyp. Kdysi v 60. letech prý jeden takový učitel existoval. Byl překládán ze školy na školu, ale úplně vyhozen být nemohl, protože měl tu správnou knížečku. Měl zvláštní libůstku. Při nástupu na hodinu tělocviku si vybral někoho drobné postavy, praštil ho pěstí do hrudi a zařval: "Stůj rovně!" Další jeho oblíbenou zábavou bylo sestřelování žáčků míčem (prudká rána do hlavy, či do trupu). Když zasažený padl na zem a svíjel se bolestí, tělocvikář se mu posmíval. Připomíná to chování prezidenta jedné nejmenované země, který nechal zmlátit do bezvědomí svého politického konkurenta a pak v parlamentu vtipkoval, že prý "co je to za prezidentského kandidáta, když ani nevydrží pár ran?". Příkladné bylo žertování vyšetřovatelů v 50. letech, kteří mlátili při výslechu kněze a povykovali: "Tak se ukaž, křesťane, nastav i druhou líc!"

O Stalinovi jsem se taky kdesi dočetl, že byl údajně vtipný. Pro jistotu uvedu pár bonmotů, které jsou mu připisovány: "Smrt jedince je tragedie, smrt milionů je statistika" (lidumilný, laskavý postřeh) a "Papež si na mne stěžuje? A kolik má divizí?" (rozkošný žertík). "Zmizí člověk, zmizí problém" (přímo státotvorný vtip).

 

Albert Einstein byl toho názoru, že skutečný humor není možný bez lidské hloubky. Spisovatel Ephraim Kishon, jehož celá rodina byla za druhé světové války nacisty vyvražděna, reflektuje tu dobu knihou "Nebylo se čemu smát", která je protkaná jiskřivým humorem. Svým způsobem si E. Kishon vyřídil účty také s Hitlerem, a to knihou, kterou nazval Mein Kamm.
Abych však načal i z jiného soudku, zmíním epizodu z filmu Dobrý voják Švejk. Poté, co mu slovutný Dr. Grünstein naordinoval klystýr, řekl Švejk saniťákovi: "Kamaráde, nešetři mne! Mysli si, že na klystýru stojí Rakousko a vítězství je naše!"

 

Nejenom pro diktátory - stejně tak i pro nejrůznější biřice a pohůnky - končí pohodová srandička ve chvíli, kdy jejich moc pomine. Zůstane jim jen vztek.
A síla zdánlivě slabých se mnohy ukáže až s odstupem času. Vzpomněl jsem si na rozhovor Heleny Třeštíkové se ženou, která přežila nacistický koncentrák a posléze i věznění v komunistickém lágru. Z té paní přes vysoký věk vyzařovala energie, hrdost, důstojnost. Na závěr rozhvoru řekla: "Hitler je v trapu, Stalin je v trapu a já jsem pořád tady. Tak, kdo vyhrál?"

 

 

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik