Krize jako životní styl?

sobota 25. květen 2013 10:56

Můj dnešní blog je především glosou k zajímavému článku, který jsem víceméně náhodou našel na serveru Česká pozice

Jedná se o úvahu přemýšlivé a myslím, že velmi nadějné autorky Terezy Matějčkové s názvem "Krize se stala životním stylem lidí, kteří nevědí, kam jdou" (K přečtení zde). Pokud si najdete chvilku času, tak určitě stojí za to se na blog T. M. podívat. Nemám na mysli jednoduché ztotožnění s jeho obsahem, ale zdá se mi, že je inspirativní a může vést k další reflexi.

__________________________________________________________________________________ 

Svým způsobem je popisovaná situace velmi nebezpečná. Protože počet lidí, kteří nevědí, kam jdou, může narůst do kritického množství (záměrně používám analogii s kritickým množstvím uranu). Pak stačí nějaký větší otřes, plus "osvícený" demagog, který nabídne svůdně jednoduchý recept. A nové totalitní poměry se mohou objevit nečekaně jako vichřice.

Řešení? Dostatečný počet lidí, kteří vědí, kam jdou. Což ale znamená jít (v mnoha významech) "proti proudu", proti podsouvaným tzv. "hlavním trendům" dnešní doby. To však je už nad rámec glosy a zcela jistě by to vydalo na zajímavé téma pro jeden, či více blogů.

 

 

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik