Razie antimafiánského komanda ???

čtvrtek 13. červen 2013 21:34

V éteru se to hemží výrazy jako "razie antimafiánského komanda" (cit. zpravodajství ČT) Jinak řečeno, čím méně informací, tím více expresivity v komentování.

Dnes jsem se dostal ke zprávám až odpoledne a zpočátku jsem se zdráhal uvěřit tomu, co se děje: velký rozsah akce a styl jejího provedení, seznam zadržených osob, zvláštní, téměř celodenní nezvěstnost předsedy vlády, nedostatek elementárních informací. Ve večerních zprávach se pak objevuje oznam, že premiér svolal Bezpečnostní radu státu. Je to více než dost podnětů ke zneklidnění společnosti. Mimořádně vtipné "vypaření" dvou osob (lobbisté Janoušek a Rittig), bohužel jenom dokresluje náš typický domácí folklor.
Komunisté si mnou ruce a jejich předseda Filip může přes televizi blahosklonně hlásat moudra o právním řádu a demokratických poměrech.


Kdybychom byli standardně fungující zemí bez tolika podivných afér, možná bych se zaradoval, že se u nás něco konečně hnulo kupředu. A snad jsme se také tímto dnem o něco přiblížili k právnímu státu.
Ale... V emotivním vyjádření Miroslavy Němcové (ČT24, odpoledne 13. června) se objevily náznaky, že by mohlo jít o zákulisní politický boj. To je samo o sobě velmi znepokojivé. Má snad předsedkyně poslanecké sněmovny k dispozici informace, které ji k podobným dohadům opravňují? A pokud je nemá, pak je krajně nezodpovědné vyslovit takové podezření. Znamená totiž další zpochybnění práce policie a její nezávislosti.

 

Nelze předbíhat události, je třeba počkat na závěr akční části vyšetřování, oznámení výsledků a eventuální vznesení obvinění. Že by však podobný zátah provedla policie bez relevantních důkazů, přichází v úvahu jen stěží. A tak se zdá, že Nečasova vláda "boje proti korupci" dochází až nyní - tristně a velmi paradoxně, bez vlastního vědomí, či snad dokonce proti němu - k naplnění svých dávných proklamací.

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik