Jan Kubiš

pondělí 24. červen 2013 18:02

Dnes by mu bylo 100 let

Jan Kubiš (Nar. 24. 6. 1913) V létě 1939 utekl do Polska a v Krakově se přihlásil do formující se československé jednotky. Pak se dostal do Francie, kde v srpnu 1939 vstoupil do cizinecké legie. Zapojil se do bojů proti německé armádě na Loiře, za což obdržel vyznamenání. V r. 1940 se stal příslušníkem československé zahraniční armády ve Velké Británii. Patří mezi hrdiny protinacistického odboje a byl jedním z těch, kdo provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Heydricha. Zahynul 18. června 1942 ve věku necelých 29 let, během útoku na úkryt parašutistů v pravoslavném kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze. V rámci represálií uvěznili nacisté řadu jeho příbuzných a odvezli je do Mauthausenu. Třináct z nich bylo popraveno.
Údaje o atentátu a dané době jsou vcelku běžně dostupné a tento blog nemá ambice je suplovat. V den nedožitých stých narozenin J. Kubiše je však učitě na místě vzdát čest jeho památce.
Přidal bych přání, abychom se nedočkali doby, kdy budou znovu potřební hrdinové jako Jan Kubiš a Josef Gabčík. Na druhou stranu, lidé přímí, odvážní, čestní a schopní oběti, budou potřební stále. Když vezmeme aktuální situaci u nás, není náhodou po nich sháňka i nyní? Třeba na nejrůznějších zodpovědných místech?

________________________________________________________________________________
Zdrojem pro tento článek byla především Wikipedia (včetně fotografie).

 

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik