Jen pár kroků opodál tekla mohutná řeka

neděle 30. červen 2013 12:42

O základních zážitcích nejenom z dětství (minifotoblog)

Letní večer na zahradě ve mně najednou probudil celý řetěz vzpomínek.

Večer na zahraděSezení u ohně v několika generacích doprovázené vůní pečeného masa patří k nejzákladnějším zážitkům, které nás spojují s dávnými prapředky. Změnil se jen "produkt" na konci klacku, (samozřejmě, jsme jinak oblečeni a v okolí není pustá divočina), ale jinak je to obraz málem jako z doby kamenné.
Podobné je to s loveckými zážitky a nezřídka celorodinnými sběračskými výlety do lesa. Maliny, ostružiny, borůvky, houby...

Houbařská výprava"Sběračský" výlet do lesa - Fotografie z doby před přibližně 43 lety (rodinný archiv). Na záběru je můj otec a dva nejmladší sourozenci.

V dětství jsem zažil bezpočet rybářských výprav s dědou a otcem na Žitný ostrov. Na dědu z matčiny strany si vzpomenu vždy, když čtu něco od Oty Pavla. Byl vášnivý rybář, myslivec a houbař a skvěle se vyznal v přírodě. Od konce války do začátku 60. let byly břehy Dunaje pohraničním pásmem, včetně přilehlého systému bočních ramen. Po uvolnění přístupu to byla téměř nedotčená divočina. Jezdili jsme tam často, byl to ráj pro rybáře, fotografy, malíře, přírodovědce...

U jednoho z bočních ramen DunajeVýlet k jednomu z bočních ramen Dunaje, cca začátek 80. let. Jedno z mnoha míst, která později zmizela při budování přehrady u Gabčíkova. V pozadí je vidět prostor, kde už začalo mýcení lužního lesa kvůli stavbě.

Vrátím se ke vzpomínce ze 60. let. Bylo mi tak kolem deseti. Na břehu Dunaje si lidé z nedaleké vesničky vařili v kotlíku známou rybářskou polívku (halászlé) z čestvě nachytaných běliček. Kolem ohně byly zapíchány do země klacky a na nich se opékaly větší rybky. Způsob, který se možná ani v nejmenším nezměnil po dlouhá staletí. Byl večer, začínalo se stmívat, seděl jsem s rybáři u ohně jako uhranutý. Dali mi okoštovat polívky, strašlivě pálivé a plné drobných kůstek. Jen pár kroků opodál tekla mohutná řeka. V těch místech klidná, téměř neslyšná.

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik