Lidé se přestali bát

pátek 5. červenec 2013 16:08

Vzpomínka na velehradské slavnosti v době totality

Jezdím na Velehrad už řadu let. Včera jsem měl možnost zúčastnit se s rodinou na Koncertu pro lidi dobré vůle, který je veřejnosti dobře známý a tradičně je přenášen Českou televizí. Zavzpomínal jsem přitom na několik dávnějších velehradských zastavení. Zejména na jedno, které mělo pro naši společnost mimořádný význam. (Více zde)

V roce 1985 se slavilo 1150. výročí úmrti sv. Metoděje a očekávalo se, že na Velehradě se shromáždí velké množství lidí.
"Stát od počátku plánoval omezit účast věřících obstrukcemi, administrativně omezit průběh pouti a využít ji pro vlastní politické účely. Tajný dokument se seznamem opatření unikl na veřejnost a byl rozšířen jak mezi věřícími, tak u tiskových agentur v zahraničí.
Vláda odmítla návštěvu papeže a namísto toho povolila příjezd státního sekretáře Casaroliho. Pouti předcházelo rozsáhlé zastrašování katolických věřících."
(Citováno zkráceně podle zdroje Wikipedia)

Agostina Casaroliho jako státní návštěvu museli představitelé režimu oficiálně uvítat na letišti. Jeden z nich si přitom neodpustil originální vtípek (v narážce na známý Stalinův bonmot): "Tak co, kolik divizí jste přivezl?". Host pak odjel na Velehrad, na proslulou pouť. Ministr kultury Klusák svým vystupovánm popudil lidi natolik, že ho vypískali a začali hlasitě požadovat náboženskou svobodu. Stala se z toho největší manifestace proti režimu v období před listopadem 1989.
Patřičnou odpověď si vysloužil i ten fórek jednoho z funkcionářů. Host mu při loučení na letišti řekl: "Ptal jste se mne na divize. Myslím, že na Velehradě jsem tak úplně bez nich nebyl..."

Připomenu jednu z drobných velehradských epizod. Jistý člověk si všiml fotografující estebáky kdesi za oknem, a tak zaklepal na sklo. Jeden z nich otevřel a zařval: "Co chcete?" ... "Dobrý den, vidím, že fotíte. Mně došly filmy, neprodali byste mi roličku? Třeba nějaké ORWO?"

Tehdejší dění, včetně řady drobných příhod, svědčí o jediném: Lidé se nadechli a přestali se bát.

______________________________________________________________________________

Přiložené fotografie - spíše imprese, než kompletní reportáž - jsou z večera s koncertem (4. 7. 2013) Příjemná, uvolněná atmosféra se s rokem 1985 vůbec nedá srovnat

04_07_2013_3186_B.jpg

 

04_07_2013_2107_B.jpg

 

04_07_2013_2116_E.jpg

 

04_07_2013_3294_E.jpg

 

04_07_2013_3136_C.jpg

 

04_07_2013_3109_B.jpg

 

04_07_2013_3138_B.jpg

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik