Nejvýše nejsoudnější happyend

čtvrtek 18. červenec 2013 09:12

Před krátkou dobou teatrální zátah na údajné "velké ryby" a hned nato skřípění zubů nad jejich propuštěním. To je skutečně k naštvání. Ale skutečný příběh, o který jde, může být úplně jiný.

 

Metademokracie jako trvale udržitelný rozvoj paktu mezi metapolitikou a metafirmami.

Metapolitika je cosi jako bájný roh hojnosti: její podstatnou náplní je tvorba a ošetřování penězovodů. Vytížení aktérů je tak velké, že nezbývá čas na plnění primárních funkcí politiky ve smyslu zodpovědné správy země. Což je příležitost k produkci dalších zakázek, jimiž se péče o různé segmenty veřejných záležitostí svěřuje privátním subjektům. Metapolitika má nepřekonatelný interní slovník. (Vyvádění, odklánění, ošetřování, oplechování atd.)

Metafirmy mají díky paktu s metapolitikou vystaráno, proto mohou fungovat zcela mimo trh a konkurenční prostředí. Typickým majitelem metafirmy je akciovka, která sídlí ve štítku na dveřích nějakého domu kdekoliv. Taková akciovka sama vlastní sto procent svých akcií, samozřejmě anonymních.

Metademokracie
Obsah rozhovorů z odposlechových kauz (Mrázek, Mazánek, Michálek ...) napovídá, že zdánlivě demokratičtí politici jsou mimo kontrolu veřejnosti řízeni nevolenými osobami. Skutečné rozhodování se děje jinde, zatímco sněmovna a politické strany předvádějí folkloristické půtky jak ze seriálu Slovácko sa nesúdi.
Průvodním jevem je cyklická reorganizace státních zastupitelství, rozpouštění policejních útvarů, a opakované výměny policejních ředitelů. A zejména plánovité vypouštění kauzovního humbuku na veřejnost. Ten však neslouží k usvědčení a potrestání viníků, protože zpravidla jediným viditelným důsledkem je vyšachování některé politické figury, či obecně těch, kdo jsou z nějakých důvodů nepohodlní a ohrožují celistvost systému.

Čím pokročilejší stádium bujení, tím bizarnější symptomy. Jenom namátkou - rychlokvašení doktoři práv, metastrana VV a všechno kolem ní až po aféru s "blonďatou bestií", kymácení ústavního činitele nad korunovačními klenoty a na vysokých postech milenecká dvojice, z níž nejméně jedna osoba je Mata Hari.
Lidová fraška s happyendem (ve střídavé režii státního zastupitelství a Nejvyššího soudu) tomu nasazuje korunu. Pro někoho k naštvání, pro jiné chvíle k pokusu o vyštvání "fanatického" státního zástupce. (Známá píseň dvojice Vodňanský & Skoumal se asi na chvíli stane hlavním hitem ODS).
Ale to všechno je možná jenom prchavé divadýlko pro obecné publikum. Spíše bych tipoval - podle trochu podobných kauz z minulosti - že takový pán se klidně může za pár let stát ministrem.Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik