Když revolucionář práskne revolucionáře

sobota 13. červenec 2013 09:45

Stalo se kdysi, že se v jedné z uliček curyšského starého města potkaly osudy Vladimíra Iljiče Lenina a party revoltujících umělců.

 

Za svého pobytu ve Švýcarsku dostal Lenin roce 1916 povolení přestěhovat se z Bernu do Curychu. Tam si pronajal byt (na Spiegelgasse 14), pilně studoval v knihovně a sepisoval dílo "Imperializmus, nejvyšší stádium vývoje kapitalizmu". Téměř by se dalo říci, že exulant vedl v Curychu vzorný měšťácký život. Určitě za přečtení by však stála kniha Lenin v Curychu. "Solženicyn vykreslil Lenina jako člověka posedlého jedinou myšlenkou, rozpoutat světovou socialistickou revoluci. Lenin uznává jen vlastní názor, rozkolu ve své straně dává přednost před kompromisy i za cenu vlastní izolace. Nezná přátelství, spojuje se s lidmi, jen pokud je může využít pro svou věc. Odvrhne je, pokud nejsou v dané chvíli užiteční" (Cit. z anonce knihy).

Tyto věci jsou v podstatě známé a snadno dohledatelné. Ale zaujala mne méně zmiňovaná epizoda, o níž jsem se dozvěděl náhodou prostřednictvím jednoho článku v italských novinách. Byla v něm zpráva, že v archivu curyšské policie se našlo udání, které napsal jakýsi pan Uljanov na dadaisty. Ti totiž ve známé hospodě na Spiegelgasse 1 tropili po večerech rambajs (viz Kabaret Voltaire atd.), čímž velkého Iljiče patrně rušili. Proto následovalo drobné upozornění slušného hosta slušné země na podvratné umělecké živly.

Když revolucionář práskne revolucionáře, je to vždy věc svatá, principiálně dobrá a nezbytná pro záchranu světa. Ale v jednom ohledu Lenin dadaisty možná nedocenil. Kdyby jejich revoltu přijal, určitě by mu pak po celou dobu své existence vděčně přitakávali. ... dada ... dada ...

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik