Parlamentní dryák z rozpustných a nerozpustných substancí

úterý 20. srpen 2013 12:57

Aneb kmotrokorytnický systém ve stadiu perestrojky

 

Stručně k příčinám momentální politické krize: Aby KK systém fungoval, potřebuje minimálně dva pilíře. Musí být z čeho "přerozdělovat" a musí existovat vyladěný "přerozdělovací mechanizmus". Jenomže to není žádné perpetuum mobile, je třeba něco dělat, aby zdroje nevyschly a penězovody zase dobře šlapaly.

Popis stavu: Škytajícímu motoru se v poslední době už ani nedostávalo patřičné údržby. Občas se přidřel nějaký píst, z klikovky vylétly urvané díly a jelo se dál za masivního dolévání oleje. Na nové přibližovadlo nejsou zdroje, proto se bude muset udělat generálka. Ale vypadá to tak, že se jenom ty nejvíce omlácené součástky nahradí nějakými jinými, vytaženými z ojetin na vrakovišti. Další možnosti jsou tyto:
- Náhrada pohonu zapřažením tažných volů. Neboli pád do brutálních, primitivních způsobů rabování země až na dřeň.
- Výměna za jiný, sice starý, ale repasovaný motor - cosi jako mnohonásobně přeplacený leasing. Jinak řečeno, rafinovanější, navenek méně hlučné soukolí "přerozdělování mezi nadrovnoprávnými".
- Hbité a ochotné zjevení zachránců bez bázně a hany, čistých jako lilium a vyzbrojených zázračnými recepty jak proměnit naši zemi v ráj za pár měsíců.


Jako občané si mezitím vychutnáme další kolečko výživné volební estrády. Stranické štáby se jistě budou předhánět ve férovosti, pravdomluvnosti a božsky vnadných slibech.
Už se opravdu těším.

 

 

P.S.
Politika jako služba celku - služba společnosti vzájemně rovnoprávných občanů. Je zde touha a potřeba, aby se v politice objevili noví mladí lidé s předsevzetím a ideály, s obětavostí a ochotou sloužit. Lidé, kteří budou vnímat a vykonávat politiku jako dobrou a čestnou věc. Najdou se? A pokud někde existují, proč nejsou slyšet?

A ještě jedna otázka na závěr, možná též utopická: Je u nás možné nastolit vládu, která by sice fungovala jako repasovaný motor, ale spravovala by zemi klidně, střízlivě, poctivě, s primárním ohledem na prospěch země a jejích obyvatel?

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik