Přestěhujeme se do Norska?

středa 11. září 2013 14:12

Glosa k výsledku voleb v severské zemi.

Na půl ucha jsem poslouchal ranní zprávy a jedna z nich mne upoutala. Ve srovnání s poměry u nás zněla jako rajská hudba. Odstupující vláda neodejde hned. Nejdříve schválí státní rozpočet a až pak předá štafetu. 
Politické změny - nyní po dlouhé době zleva doprava - a nekoná se při tom zemětřesení, dokonce nehrozí ani žádné rozpočtové provizorium. Žádná hysterie ani rozdělení země na vzájemně válčící tábory. Žádný chvat s obsazováním ministerstev, jakoby šlo o právě dobyté území. Předpokládám, že v Norsku po volbách nenastane masová reorganizace policie, prokuratury, správních rad a všemožných úřadů s výměnou personálu od šéfa až po vrátného. Nová garnitura také asi nebude překotně bourat všechno, co udělali její předchůdci. Klidný, normální, kultivovaný chod státu. Lze očekávat pokojnou kontinuitu a stejně civilizovaný, uvážlivý proces změn v některých akcentech správy země. A šéfka vítězné Konzervativní strany Erna Solbergová vyznává heslo, z nějž by naší věrchušce naskočila na zádech kopřivka: "Lidé, ne miliardy!"

Ale nic není dokonalé. Stěhování do Norska je zatím nereálné. Tím spíše, že o podíl na nové vládě se uchází Strana pokroku (jejímž členem byl také jistý pan Breivik), která přistěhovalcům nijak zvlášť nepřeje.
A pustit si nás tam nemůžou, ať už je to jakkoliv. Co kdyby náš spanilý výsadek u nich zavedl naše oblíbené "západoasijské" zvyklosti? To by měli v Norsku s normálním, kultivovaným fungováním státu hodně brzy utrum.

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik