K narozeninám, aneb o jednom bohatém, napínavém a naplněném životě

úterý 24. září 2013 13:34

Začínám s tím, že nevím přesně, co napíšu, nejedná se o kulaté výročí a je také pravda, že o svých rodičích jsem psal poměrně nedávno, v květnu letošního roku.

Uznávám, že blog není vždy tím nejlepším prostorem pro výrazně osobní, s rodinou svázané sdělení. Včetně možných, relativně oprávněných výtek subjektivního pohledu.

E.T.

Moje matka, Eva Trizuljaková se v těchto dnech dožívá 87 let. Je to krásný věk a nás, její děti, členy širší rodiny a také množství přátel, těší obdivuhodná vitalita a neutuchající zájem o okolní dění, který ji stále provází.

E.T.Eva Trizuljaková při slavnostní prezentaci knihy pamětí. Reflektuje v ní různé etapy svého života od dětství za první republiky, přes válečné období a dobu komunizmu až po současnost, ale také příhody z rodinného života a umělecké dráhy své i svého manžela A. Trizuljaka.

Pokusím se svůj pohled objektivizovat, nakolik to jenom jde. Na obecné rovině můžeme mluvit o lidech (zhruba generace mých rodičů), kteří zažili řadu změn v poměrně rychle se střídajících intervalech. Narodili se za první republiky, na prahu mládí je zastihla válka, krátce po ní rok 1948 a nástup komunistického režimu. Pak přišlo nedlouhé, ale velice důležité období nadechnutí ve druhé polovině 60. let (v nejlepším, zralém tvůrčím věku), které skončilo drtivým šokem ruské okupace a následnou denormalizací, jíž se zvráceně říkalo "normalizace". Nakonec se dočkali nadšení ze znovu nabyté svobody po roce 1989. Mnozí se ještě stačili zapojit do úsilí na obnově společnosti a čelí také nezbytnosti vyrovnávat se s tím, že ne všechno jde snadno, že přicházejí i zklamání.

Proč a jak lidé této generace přežili všechny ty změny, to už je obrovský počet jednotlivých příběhů. Zde na blogu se objevily články s otázku, kdo je je tím "osmým statečným". Rovněž si myslím, že tím osmým statečným jsou zástupy normálních lidí, jimž všechny ty změny režimů kráčely po hřbetu. V ještě užším smyslu jsou to obzvláště ženy, matky, které dokázaly v nejrůznějších dobách vychovat děti a udržet (obrazně řečeno) oheň v rodinném krbu. To, co příběhy "osmých statečných" často spojuje, je tichý, neokázalý, ale pevný charakter, který spočívá ve věrnosti základní životní linii, kterou si zvolili. V zodpovědnosti vůči životu a vůči vlastnímu svědomí. V tom, že nikdy nezahodili flintu do žita. Možná právě to je jednou z příčin, proč se nezřídka dožívají vyššího věku. A k tomu všemu bych určitě přidal celoživotní altruizmus, neutuchající zájem o jiné. Propojení bohatého (občas i napínavého) privátního života s uměleckou tvorbou a úsilím pomoct svými myšlenkami a publikační činnostií změně společnosti k lepšímu, je také jednou z výrazných charakteristik Evy Trizuljakové.

 

Přidám nahlédnutí do "tvůrčí kuchyně" mojí matky, která je stále výtvarně a literárně činná. (Připravuje například vydání další knihy, tentokrát s úvahami o současné společnosti).

Pracovní zátiší z ateliéru

 

ateliér

 

vystava.jpg

Na výstavě starších prací, tapiserií na historické motivy. Bratislava, na jaře r. 2013

 

vyst_2006.jpgVýstava z roku 2006, v pozadí závěsná tapiserie Evy Trizuljakové a v popředí figurální plastika manžela, sochaře Alexandra Trizuljaka

 

Závěrem pastely a textilní koláže z tvorby E.T. z nedávných let

120_2100.JPG

 

308_0825.jpg

 

collage_14.jpg

 

DSC01414.JPG

 

collage_06.jpg

 

01

 

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik