Šance na rozloučení se starými časy

sobota 26. říjen 2013 20:42

K volbám zatím trochu horkou jehlou, ale přesto...  

Mimořádně mne těší skutečnost, že KSČM nemá přímé a jednoznačné vyhlídky na účast ve vládě. Navzdory tomu je vzestup hlasů pro tuto stranu hrozivý a je třeba se zamyslet nad příčinami. Můj názor je, že se jedná o důsledek selhání polistopadových politických garnitur. Nedokázaly totiž za 23 let nastolit v naší zemi poměry, které by komunistům a jejich "nabídce" nedaly šanci.

Potvrzuje se ústup od dvojbloku tzv. velkých stran. Myslím si, že je to dobře a určitě to přispěje ke kultivaci veřejné scény. Končí hysterie nepřátelských "mobilizací" pseudopravice proti pseudolevici a naopak. Rovněž není pochyb o tom, že dvě "velké" strany se nejvíce podepsaly na provázanosti politiky s kmotrovskými strukturami, což přerostlo v ohrožení demokracie a stalo se jedním z nejvážnějších důvodů nespokojenosti občanů. V tomto smyslu byly obě bývalé "velké" strany možná ze strany voličů potrestány málo (ČSSD určitě málo).

Letos ve sbírání protestních hlasů výrazně uspěly dva nové subjekty (ANO a Úsvit), ale je třeba počkat, jak se vybarví. Zatím jsou to nevyzpytatelné scénáře.
Nabízí se určitá analogie se situací v Itálii před 20 lety, kde se téměř ze dne na den zhroutil systém do té doby fungujících politických uskupení a jejich cyklického střídání u moci. Škody, které napáchala na italské společnosti, na kultuře, svobodě slova, politice a ekonomice opakovaná vláda strany-nestrany jednoho muže (Forza Italia) jsou obrovské a je třeba varovat před čímkoliv podobným. 

Návrat KDU-ČSL do poslanecké sněmovny mne určitě těší i osobně, ale myslím si především, že je to dobře pro naši společnost. Kromě jiného se také zvětšuje prostor k úvahám o možné koalici demokratických subjektů, které budou mít vůli měnit věci k lepšímu.

 

Celková politická situace u nás bude po těchto volbách méně přehledná. Jednání o sestavení vlády mohou být dlouhá, hledání konsenzu namáhavější, atd. Ale vidím v tom i naději. Samotný fakt, že jeden silný blok válcuje ostatní, má ve skutečosti máloco společného s demokracií - jejím skutečným prostorem je právě ta obtížná a dobrodružná domluva, obtížné a nejisté hledání shody. Věřím, že výsledky těchto voleb nás paradoxně mohou posunout k větší demokracii a o další krůček vzdálit od doby poznamenané dědictvím ztuhlého totalitního myšlení.

 

____________________________________________________________________________________

Pod čarou: Malé soukromé-nesoukromé radosti:

1/ Neúspěch SPOZ a Hlavu vzhůru
2/ Vykroužkování Martina Kuby
(Nejenom tyto dvě věci dokládají, že s našimi voliči a s jejich schopností orientovat se to není zas až tak zlé)

  

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik