Putování na Křížový vrch

sobota 2. listopad 2013 08:22

Podzimní zastavení v Nízkém Jeseníku

Křížový vrch poblíž Rudy u Bruntálu zatím stále setrvává v režimu určitého "utajení a nepřístupnosti". Klikaté silničky z Tvrdkova a Dlouhé Loučky nejsou příliš udržované a ukazatele na rozcestích vám nic moc neprozradí. O něco lepší je situace v turistickém značení a itinerářích pro cykloturistiku. Nedávno byla tomuto místu věnovaná reportáž v pořadu Toulavá kamera.

Pohled na Křížový vrch ze severovýchoduV italštině existuje termín luoghi alti. Nemá to nic společného s nadmořskou výškou, jde o krajinnou, estetickou a kulturní výjimečnost.

Pohled jižním směremPohled jihovýchodním směrem. V dálce vpravo je vrchol Pomezí (707 m)

 

Večerní panorama

 

Nezapomenu na první návštěvu v polovině 80. let. Bylo plné léto. Z roviny u Uničova jsme vjeli do kopců zahalených nízkými mraky, pak jsme v jakési téměř vylidněné vesničce zastavili a kolem kostela stoupali vzhůru. V mlze se postupně objevovaly a ztrácely podivuhodné sochařské objekty. Nad vrcholem se mraky na chvilku roztrhly, ukázal se masiv Pradědu a pohled do roviny. Pak vše zmizelo a začalo pršet. Nadmořská výška Křížového vrchu není nijak zvlášť velká (589 m), ale vládne tu horské počasí se všemi známými vrtochy.

Ruda a Křížový vrchTrochu nejisté počasí na konci října... Vlevo silueta kostela v Rudě, vpravo Křížový vrch.

 

Stoupání vzhůru

Uvádí se, že Křížovou cestu nechal vybudovat v roce 1760 královský rychtář Jiří Gröschelsberger z Uničova na poděkování za záchranu po pádu do strže. Nabízí se verze, že to mohla být rokle, jíž protéká říčka Huntava se známými Rešovskými vodopády, které jsou od Rudy vzdálené jenom kousek. Ale pozor, sestup k nim z této strany nepatří mezi nejpohodlnější.

Ruda (Obec Tvrdkov) Kostel Panny Marie SněžnéRuda, Kostel Panny Marie Sněžné. Za lesíkem v pozadí se svah příkře láme do údolí Huntavy.

Začátek Křížové cesty u kostela
Začátek Křížové cesty

KrajinaHarmonické začlenění do krajiny. Autorství jednotlivých zastavení není spolehlivě potvrzeno, ale je zvažována varianta, že to mohl být olomoucký sochař Johann Kammereit.

Křížová cesta v krajiněPraděd se ukrývá v modrém závoji kdesi vzadu, mírně vlevo

Křížová cesta v krajiněUmístění podobných souborů na výrazná návrší je pro danou dobu typické. Zde se jedná o mimořádně zdařilý příklad koncepční práce s krajinou a myšlenkově i umělecky hluboce založeného díla.

KrajinaPohled z úbočí Křížového vrchu severním směrem.

Křížová cesta v krajině

 

Křížová cesta v krajině

 

Křížová cesta v krajině

 

SrdceZastavení Křížové cesty nesou na zadní straně symbol srdce a na řadě z nich jsou vytesána jména dárců finančních prostředků na pozdější opravy. Celek byl v roce 2009 restaurován a mimořádně pozitivním zjištěním je stav jeho zachování.

Podzimní krajina


Sousoší Kalvárie
Sousoší Kalvárie na vrcholu je stylově odlišné a je o něco starší. Jako jeho autor je uváděn sochař Severin Tischler, žák Matyáše Bernarda Brauna.

 

Kalvárie ve večerním světle

 

   

Marek Trizuljak

Související články


Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik