Pod hladinou, nad hladinou

pátek 1. listopad 2013 11:22

Reflexe k svátečním dnům

 

Prvotní inspirací byly pro mne dvě ranní nálady, 31. října a 1. listopadu. Nebudu psát známé klišé, že "všechno souvisí se vším", omezím se na mírněnjší verzi: mnohé souvisí s mnohým.

Pod hladinou, nad hladinouOptický jev při dnešním východu (1. listopadu 2013) navozuje pocit, jakoby se slunce vynořovalo zpod hladiny. Připomíná to přechod z jednoho, mírně zatemněného prostoru do jiného, o něco světlejšího. V souvislosti se symbolikou svátečních dnů (sválek všech svatých a památka zesnulých) a také s pohledem na nekonečné politické tahanice, mne napadla otázka: Žijeme nad hladinou, nebo pod ní?
Co se týče politické kultury, určitě bychom potřebovali konečně se vynořit a trochu nadechnout.

Pěkný, jako vždy vtipný a zajímavý blog Pavla Konzbula mne přiměl, abych se také podíval na původ Halloweenu, který se u nás zdá být jaksi stravitelnější, než tradičně křesťansky definovaný svátek Všech svatých. Vzájemná blízkost obou pojmů mne ani příliš nepřekvapuje. Ale nepropaguji importované podoby, které mi hodně lezou na nervy. Chtěl jsem naznačit, že umělé kladení "halloweenu" proti svátku Všech svatých a Památce zesnulých pramení z nevědomosti.

Podle údajů ve wikipedii:
All Hallows' Eve is a yearly celebration observed in a number of countries on 31 October, the eve of the Western Christian feast of All Hallows' Day. It initiates the triduum of Hallowmas, the time in the liturgical year dedicated to remembering the dead, including saints (hallows), martyrs, and all the faithful departed believers.
hallows = svatí, all hallows = všichni svatí, atd.
V textu se mluví o svátečním triduu (slavení trvajícím tři dny), které začínalo večerem 31. října (proto Hallow Evening - Hallow Eve) a vrcholilo vzpomínkou na zesnulé 2. listopadu.

Ráno 31. říjnaStejný motiv jako na předchozí fotografii, s rozdílem jednoho dne. Východ slunce 31. října 2013. Pohled z "vikýřové pozorovatelny".
Pro mne mají tyto dny - možná i díky krásnému slunečnému počasí - pozitivní sváteční náladu. Neoddělitelně k ní patří vzpomínka na řadu lidí, které jsem měl (a stále mám) rád. Mezi prvními určitě na mého otce, ale také na mnoho dalších. V symbolickém smyslu bych určitě řekl, že je vnímám jako ty, kdo jsou "nad hladinou".   

   

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik