Goodbye, Bodie

čtvrtek 28. listopad 2013 20:52

Ohlédnutí za Lewisem Collinsem, představitelem Williama Bodieho, agenta fiktivní tajné služby CI5 ze slavného britského seriálu Profesionálové

Dnes odpoledne jsem víceméně náhodou někde zahlédl zprávu BBC. Oficiální komentáře už vyšly na mnoha portálech (i zde na Lidovkách) a faktografických zdrojů je rovněž celá řada, proto uvedu spíše pár osobních pohledů vzpomínek.


Seriál Profesionálové dosud jakoby nepodléhal času. Dokázal zaujmout už nejméně tři generace a je docela možné, že si získá i další. Kdysi na přelomu 70. a 80. let jsme ho v rodině pravidelně sledovali s rodiči a tetou (ta krimižánr vášnivě milovala), či se švagrem, který k němu jako scénárista uměl podat zasvěcený komentář. Pozdější reprízy jsme prožívali pro změnu s dcerou, která si jejich postavy a zápletky rovněž zamilovala. Také jsme konečně mohli zhlédnout díly, které se předtím u nás vysílat nesměly kvůli epizodám se špiony ze socialistického tábora.
Profesionálové jsou bezpochyby nadsázkou a fikcí. A mají zvláštní kouzlo. Velkou zásluhu na dokonale fungující alchymii má šťastně zvolená sestava tří hlavních hrdinů - Bodie, Doyle, Cowley (Lewis Collins, Martin Shaw, Gordon Jackson). Podmanivá, i když vzhledem k dané profesi asi dost nerealistická, byla hravost, bohémskost, nevázanost a někdy až klackovitá drzost Doyla a Bodieho. Ale každé kouzlo má svůj konec, svoji definitivu. Hrdinové jsou nesmrtelní a věčně mladí bohužel jen na filmovém plátně, či televizní obrazovce.

Goodbye, Bodie

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik