Drsný ráj a Venušiny bazény

sobota 15. únor 2014 18:22

Fotografické vzpomínky na Sardinii. Už tradičně si nechávám na zimní období pár obrazů krajiny zalité sluncem.


Orosejský záliv - Golfo di Orosei na východním pobřeží Sardinie je známý divokým, nepřístupným pobřežím a nádhernými scenériemi. Jméno dostal záliv podle města Orosei na severu, ale nejzajímavější část začíná níže, jižně od městečka Cala Gonone, které je výchozím bodem vyjížděk po moři, stejně tak jako turistických, skálolezeckých a speleologických výprav.

Panorama zálivu

Pohled od severu. V popředí je Cala Gonone, v dálce záliv končí mysem Monte Santo
Panorama můžete kliknutím zobrazit ve větším rozlišení, podobně jako všechny další fotografie

Cala Mariolu nedaleko jižního okraje zálivuCala Mariolu. Drobné zátoky jsou dosažitelné jenom z moře a zůstaly dlouho nedotčené lidskou rukou. Dodnes nabízejí aspoň chvilkový pocit návratu do "ztraceného ráje".

Cala Mariolu nedaleko jižního okraje zálivu"Nedotčený ráj", ale už dávno není pravdou, nápor turistů sílí. Nejlepší je návštěva těchto míst mimo sezónu, v dubnu, či koncem září.

Krasová krajina
S mořem těsně sousedí krasová oblast se spletitým jeskynním systémem, divokými stržemi a fantasticky tvarovanými skalami.

Jeskyně u moře - jedna z mnohaMnohé jeskyně ústí na úrovni mořské hladiny. Díky tomu kdysi bývaly útočištěm středomořského tuleně. Ale zdá se, že tento druh zde už vymizel, či je kriticky ohrožen a vyskytuje se jen v několika málo jedincích.

Pohled na záliv ze skálySardinie umí ukázat drsnou tvář kdykoliv. I během letní sezony se občas přižene ledový mistrál a pláže se vylidní. Pohled ze skály na Orosejský záliv a na jednu z prvních "rajských" zátok.

Zátoka

 

Pobřeží na jih od Cala Gonone
Ze souše přístupná část pobřeží na jih od Cala Gonone.

Pohled na Cala Gonone Cala Gonone (dávněji jen Gonone) bylo až do 60. let málo známou, zastrčenou rybářskou osadou. Pak začal prudce narůstat zájem turistů a vše se změnilo. Jediná relativně dobře sjízdná přístupová cesta je vybudovaná ve strmém svahu a je sama o sobě pořádným zážitkem. Pro řidiče v každém případě.

Přístav v Cala GononePřípravy na vyjížďku lodí. Trochu chladnější počasí nevadí, spíše naopak.

Ráno pod mrakemMraky se ráno držely nad pobřežím, na moře se neodvážily

Mraky nad pobřežím

 Cala LunaÚstí sezonní krasové říčky v Měsíční zátoce. Cala Luna (Měsíční zátoka) je ojedinělým místem, kde se skalní masivy na chvilku rozestupují.

Jeskyně, které daly jméno Měsíčnímu zálivuCala Luna - Jeskyně, které daly zátoce jméno.

Cala Luna - Skálolezci
Skálolezci

ÚtesyScenérie nalevo od Měsíční zátoky. Odlomené balvany vypadají z dálky jako rozházené kostky cukru, ale opravdu jen z dálky.

Jeskyně, průhled na moře
Dobře utajený vstup do jeskyně (Grotta del Bue Marino)

Vstup do jeskyně

Bue marino (mořská kráva) je místní název středomořského tuleně. Právě tato jeskyně byla známá tím, že zde kdysi mořští tuleni přiváděli na svět mláďata. Jeskynní systém je dlouhý 15 km, ale pro veřejnost je přístupná jen menší část jižní větve.

___________________________________________________________________________________

 

Ráj na zemi? Záleží na úhlu pohledu.
Aspoň něco málo o lidech žijících kolem Orosejského zálivu

Obrazy z počátku 20. století
Fotografie z první poloviny 20. století, po první světové válce. Draplavě a nostalgicky, jakoby závanem dob dávno minulých, působí lidové polyfonní zpěvy zaznamenané v přibližně stejné době.
(Snímek je ze stálé expozice na chodbách městského úřadu v Dorgali)

Zahrady
Kolega malíř Antonio ve svém "království". Tajemné místo se zříceninami rozsáhlé nuragické osady, jen pár kroků od zahrad, které obdělává.

Zahrady

Zahrada s citrusovníky - Přeci jenom kousek ráje, ale tvrdě vydobytého.

Malířovy zahradyTypicky středomořská krajina v těsném sousedství Orosejského zálivu. Silně mi připomněla atmosféru Cézannovych obrazů z Provence. Antonio v mládí odjel do Milána a díky talentu brzy dosáhl umělecké úspěchy a solidní postavení. Zájmy galeristů se pak téměř ze dne na den změnily a do toho přišla nemoc dcery. Kvůli jejímu zdraví se vrátil domů a rozhodl se žít vzdálený od onoho "velkého světa". Začal pečovat o pozemek v místech, které odedávna patřily jeho předkům. Svůj "Labyrint světa a Ráj srdce" má tam. A velký svět na něj kupodivu nezapomněl, o jeho obrazy je zájem, úspěšně vystavuje na různých místech po Itálii, ve Francii, či Německu.

____________________________________________________________________________________

 

Sochařovy zahrady

Punta GotoritzéSkalní útvary na břehu jižní části Orosejského zálivu. Hrot v pozadí jménem Punta Goloritzé je jedním z mimořádně atraktivních horoleckých cílů. Okolí nabízí krkolomné túry. Na stejnojmennou zátoku (Cala Goloritzé) navazuje kaňon, který je přístupný i z vnitrozemí.

Cala GoloritzéCala Goloritzé se skalní bránou, která je zbytkem vstupu do kdysi dávno zřícené jeskyně.


Venušiny bazényPiscine di Venere - Venušiny bazény. Zářící modré mělčiny se sněhobílým dnem u paty obrovité skalní stěny. Pro tuto chvíli rozloučení s krásami Orosejského zálivu.

 

 

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik