Jsem hrdý na naši zemi - Blog o pomoci Ukrajině

pátek 28. únor 2014 13:52

Záměrně jsem napsal takto nadnesený titulek, mám totiž pocit, že jednou zase mám na co být hrdý. Předešlu, že to není nic o olympiádě a našich sportovcích. Je to o tom, že jsme se viditelně přihlásili ke společenství slušného, civilizovaného světa.

 

Včera v Praze přistála dvě letadla s 27 těžce zraněnými lidmi z Ukrajiny. To je na pohled možná malá, ale naprosto konkrétní pomoc zkoušené zemi. Krajině nepříliš vzdálené a něčím silně připomínající naše zkušenosti s "ruskými bratry" a s jejich nevybíravým ovlivňováním dění u nás zejména v období po roce 1948 (ale i předtím), specificky pak v roce 1968 a době bezprostředně následující.

Viděl jsem na ČT24 nádhernou (i když bolestnou) věc. Rozhovor s mladičkým studentem jménem Dmytro Poltorackij. Sotva zahojené jizvy na hlavě po fraktuře lebky a následné operaci. Stopy prožitého traumatu ve výrazu tváře i mluvě... A přesto, ten mladý člověk to má myšlenkově tak nádherně srovnané... měl jsem z něj obrovskou radost.
V připojeném odkazu je toho více, je to například výpověď o zraněních a jejich povaze, či nahlédnutí do problematiky potřebné konkrétní péče. Pacienti nemají s sebou žádnou dokumentaci a naši lékaři se musí zorientovat sami, bez podkladů. Ale určitě se podívejte na zmíněný rozhovor s D. Poltorackým (okno se záznamem na konci textu):
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/264654/

Jsem hrdý na naši zemi, protože Ukrajině konkrétně pomáhá nejenom převozem nemocných - v tom jsme možná úplně mezi prvními, ale také a zejména diplomatickými aktivitami, viz návštěva ministrů zahraničí Visegrádské čtyřky v Kyjevě.
Mnohostranná pomoc a podpora bude jistě potřebná i nadále. A zcela nepochybně potřebuje Ukrajina silnou podporu naší veřejnosti. Co se děje tam, se nás silně dotýká. Bude nezbytné pozorně sledovat vývoj v nejbližších hodinách a dnech. Reálně mohou nastat těžké a dramatické okamžiky, to určitě. Ale je třeba nahlas vyslovit přání, aby bylo dosaženo maximum možného na cestě ke klidnému, demokratickému, skutečně nezávislému životu Ukrajiny. Na cestě do společnosti slušného a civilizovaného světa, v němž se problémy neřeší zákeřnou střelbou do civilistů a podivnými operacemi ozbrojených komand údajně "neznámého" původu.

 

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik