Prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice

pondělí 3. březen 2014 15:28

Fotografie: Lidovky.cz

Karel Kryl znovu až mrazivě aktuální (Reminiscence k 20. výroči úmrtí)

Pokaždé, když někam vtrhnou ozbrojené hordy a nezištně "hájí zájmy svých občanů", či "poskytují internacionální pomoc", písně Karla Kryla znovu ožijí. Ocituji dvě z nich, které se pro mne osobně výrazně spojují s okupací v roce 1968: 

Jeřabiny

Bratříček

 

 

Nemám v úmyslu dlouze povídat o Krylovi, natož ho "vykládat". Už tak učinili mnozí a sotva bych něco přidal. Je dobře známé, že byl zahořklým kritikem polistopadového vývoje u nás a říkal mu demokratura.

Karel Kryl - SAMETOVÉ JARO 

Je jaro, větry vanou od jihu do cely,
sbohem či nashledanou, obecné veselí,
jsou stromy plné mízy a někdo jiný sklízí
to, co jsme zaseli, to, co jsme zaseli.

Ačkoli dozvonilo poslední zvonění,
přec v duši temno zbylo a v srdci vězení,
po vinných ani slechu, a jiným ku prospěchu
jsou naši ranění, jsou naši ranění.

Je jaro, ledy plovou s narkózou do žíly
a s maskou sametovou jde ústup zdvořilý
a na mohyle něhy mráz uhrabává sněhy,
jež zimu přežily, jež zimu přežily.

(text písně z alba Tekuté písky, 1990)  

 

Karel Kryl zemřel předčasně 3. března 1994. Ve stejný den se prý ulomilo křídlo sochy anděla na budově Vinohradského divadla. Náhoda? Smybol? Přidám volnou citaci slov Václava Cílka: "Proroky, kteří lžou, čeká sláva a blahobyt. Proroky, kteří říkají pravdu, čeká smrt.
Na Karla Kryla nemohu zapomenout. Je to možná věc spjatá s mojí generací, s hluboce do duše vrytými zážitky z let 1968-69. Jeho písně mne doprovázely dlouhou dobu, znal jsem jich zpaměti a pravidelně hrával určitě přes dvě desítky. A nebyly to zdaleka jenom ty úderné, sžíravé a protestující. Mám moc rád i "krylovky" tišší, niternější.

Děkuji

 

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik