Kdo je tu brouk Pytlík, aneb májka fialová není paštika

středa 2. duben 2014 09:05

Zásadní přírodozpytný blog bez vědeckých údajů. Jinak též o den zmeškaný apríl.

 

Odkvétající konikleceOdkvétající koniklece v lokalitě Vápenice

Odkvétající koniklece

 

BroukodromBroukodrom (popisek bude se vší pečlivostí vysvětlen níže)

Večer na Vápenici

 

Brouk na svém broukodromu - májka fialováBrouk na svém broukodromu. Prý májka - a dokonce fialová.

Ale co to je, ta májka? Paštika jistě ne, ta v ideálním případě není fialová, ale bledě růžová (někdy taky zelená). Zatímco májku jako fenomén folkloristický pro dnešek vynecháme.
Tím se dostáváme k jedné ze zásadních vědeckých hypotéz: Český název "májka" (coby paštika) bude pravděpodobně odvozený od maďarského "májkrém", případně  "sertésmájkrém".
Nyní si ale musíme rozklíčit to krásně složené slovo: 1/ sertés je prase, 2/ máj jsou játra 3/ májkrém je paštika, potažmo játrová paštika. Dohromady "vepřová játrová paštika". Jenomže pak zbývá vyřešit záhadu, proč se u nás dělala májka z vepřového bůčku, vajec a papriky. (Z čeho se májka dělá dnes a kdo všechno se přetahuje o obchodní značku, už komentovat nemíním.). Když ještě chvilku zůstaneme u maďarštiny, tak Májka s velkým "M" je Majka, tedy vlastně Marie. Tím bychom mohli celou hypotézu opustit, zde stopa zdánlivě končí. Opak je ale pravdou, jak odhalují dvě následující vyobrazení:

HostinaEvidentní propojení témat. Paštika májka je aspoň hypoteticky velkým chuťovým zážitkem pro člověka středoevropského. Zatímco pro májku fialovou jménem Majka je nespornou delikatesou květ koniklece. Velký pozor si však dejte na májku fialovou a její příbuzenstvo - jako přísada do paštiky se v žádném případě nehodí!

Zbytky hodování

 

Májka fialová 

A jak je to s broukem Pytlíkem? Podobnost je doslovně neskutečná, všimněte si zejména kuličkových tykadel. Pro přesnost je třeba dodat, že barva brouka Pytlíka na obrázku se spíše podobá paštice kdysi tolik oblíbené turisty. Tím se kruh dokonale uzavírá. (Obrázek Brouka Pytlíka je do blogu umístěn proklikem z portálu www.pohadkar.cz)


 

Májka fialová, detail 

Milí přátelé, zbývá odhalit, kdo je brouk Pytlík. Je jím nepochybně autor tohoto článku, který se montuje do všeho možného, aniž by čemukoliv rozuměl.
Pokud tento zpozdilý aprílový blog vzbudil zájem o některé z nakousnutých témat, počínaje paštikou a maďarštinou, přes brouky a kytky, až po chráněná přírodní území, pak snad, snad splnil svůj účel.

 

Večer na Vápenici

 

Večer na Vápenici, odkvétající koniklece

 

 

Marek Trizuljak

Související články


Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik