"Dneska už Tří zmrzlí a vy budete pátý!"

čtvrtek 15. květen 2014 07:29

Citát (v doslovném přepisu) pochází od jistého majora z Vojenské katedry Univerzity Karlovy, který se proslavil autorstvím celé řady nezapomenutelných hlášek. Na výrok "Dneska už Tří zmrzlí... (atd.)" si vzpomenu v květnu skoro každý rok.

Studený máj na Hané, se složitou rytmizací horizontálních plánůStudený máj na Hané s bohatě členěným rytmem vepsaným do krajiny

 

Kolem půlky května pravidelně přicházejí chladné dny. Výjimkou není noční mráz a sněžení na horách. Pankrác, Servác a Bonifác patří mezi křesťanské mučedníky z raných dob. Seřazení jejich památky do tří dnů po sobě právě ve zmíněném období se zasloužilo o souhrné lidové pojmenování Tři zmrzlí, či Ledoví muži.
A přitom skutečným "ledovým mužem" je někdo úplně jiný. Je to sv. Fabián, který podstoupil mučednickou smrt umrznutím. Životopisy zde zmíněných světců (většinou dost stručné) jsou snadno k nalezení také na internetu a nejsou hlavním námětem mého blogu. Věnuji ho fotografickému komentáři ke studeným dnům první půlky května. (Každé z vyobrazení lze kliknutíím zvětšit)

 

10. květen 2014

 

Ráno 11. května s chladnou, šedivou náladou

 

Studené ráno s bílou mlhou, 12. května 2014

 

Vítr rozfukuje mraky a mlhu

 

Detail z večerní zahrady, 12. květen

 

Ráno 13. květnaDeníkové fotografie pořízené letos v první půlce května ukazují zajímavou proměnu nálad, která je v každém případě podmíněna působením světla.

 

13. květen, ráno hanáckých básníků

 

Ráno 14. května, motiv prozaický

 

Krajina, 14. květenKrajina se dvěma příběhy (14. květen). Jeden z nich je zjevný, druhý skrytý.

 

____________________________________________________________________________________

Poznámky závěrem:
- 14. května 2014 převzal Tomáš Halík v Londýně Templetonovu cenu.

- 14. května 1316 se v Praze narodil Karel IV., jeden z nejvýznamnějších vládců naší historie. Za dva roky tedy oslavíme 700. jubileum.
- Na 15. května připadají nedožité narozeniny mého otce. Samozřejmě nejde o jakékoliv srovnání s výše jmenovanými, jen o náhodnou blízkost květnových dat :-) Otec se narodil 15. 5. 1921 a v dnešní den mu rád věnuji aspoň tuto stručnou vzpomínku.

  

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik