Nostalgie sochařovy zahrady

středa 15. říjen 2014 08:07

15. října 2014 je nekulaté (24.) výročí úmrtí mého otce, sochaře Alexandra Trizuljaka. Narodil se 15. května 1921 a zemřel 15. října 1990.

Psal jsem o svém otci vícekrát. A protože blog je svojí podstatou zápisník, rád bych do něj občas přidal další postřehy, či vzpomínky. Zmínil jsem se už dříve o tom, že život mého otce nebyl jednoduchý ani snadný, vždyť celou svoji profesní dráhu, jako tvůrčí umělec a přitom také otec početné rodiny, prožil za komunistického režimu. Mnohé jsem popsal před rokem (ve výše citovaném blogu), není třeba se vracet k opakování téhož. V ohlédnutí se nyní zaměřím na dávné obrazy sochařovy zahrady. Je v nich nostalgie času, který od té doby už hodně pokročil, tak jako se proměnila i podoba těch míst. Nic si s sebou neodneseme. Nazí jsme na svět přišli a odcházíme z něj zbaveni všeho. Jedné věci však věřím - Co z našeho života bylo skutečně dobré, to v nějaké (možná úplně proměněné) podobě přetrvá.

Mizející svět - sochařova zahrada

 

Mizející svět - sochařova zahrada

 

Torzo, 1962Plastika "Torzo", 1962

 

Konstruktivistické plastikyPlastiky z tematického cyklu Variace na nekonečno
(fotografie Alexander Trizuljak ml.)

 

Konstruktivistické plastikyKonstruktivistické plastiky, jejichž tvorbu A. Trizuljak rozvíjel nejvíce v 60. letech a na začátku 70. let. Prověrkou soch naostro (a snem mnoha sochařů) bylo od dávných dob jejich umístění ve volném prostoru, jak na veřejných prostranstvích, tak v komornějších a romantičtějších zákoutích.

 

Mizející svět - sochařova zahrada

 

1970Ohlédnutí - A. T. v typické situaci při rodinných výletech do přírody.
(snímek z rodinného archivu, cca 1970)

 

___________________________________________________________________________________

Autorem převážné části zde zveřejněných fotografií je autor tohoto blogu. Pokud mají vyobrazení jiný původ, je to vždy uvedeno jednotlivě u každého z nich.

 

 

Marek Trizuljak

Související články


Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik