Jsem Charlie? Nejsem Charlie? Jak jsme na tom po roce

pátek 8. leden 2016 10:34

"Humor je smutek přehazovaný vidlemi. A když přitom sem-tam nějaký drobek propadne, tak to je právě ten humor" (Přepis slov českého fotografa známého už po několik desetiletí skvělými humornými snímky lidí)

Citovaný výrok by možná seděl také Hrabalovi, má podobnou duši. Vzpomněl jsem si na něj v poslední době několikrát, určitě při sledování série Chaplinových filmů na ČT (Zlaté opojení, Cirkus, atd.). Přes všechny brilantní gagy je hlavní hrdina vážný. Až tragicky toužící po důstojnosti a citu. Chaplinův pohled má v sobě hluboký smutek.

Charlie Chaplin v kolem roku 1916
Portrét Charlese Chaplina, cca z roku 1916 (zdroj Wikipedia)

Podobné platí i pro film Diktátor (vysílaný 3. ledna na ČT Art). Projev diktátorova dvojníka na závěr je vážným, silným manifestem lidskosti. 
"Spíše než chytrost potřebujeme laskavost, jinak zvítězí v životě násilí". Volně bych na to navázal poznámkou, že mnohem spíše než upjaté, mechanicky pojímané, či dokonce fanatické koncepty spravedlnosti potřebujeme lidskost. Milosrdenství, vlídnost, slitovnost, shovívavost, snášenlivost. A také pevné rozhodnutí nenechat se manipulovat extrémistickými ideologiemi, které vždy vedou k rozdělení a k násilí. Charlie Chaplin zůstává svojí lidskostí nadčasový a má co říci i k právě uplynulému roku, v jehož počátku došlo k teroristickému útoku na redakci časopisu Charlie Hebdo.

Ještě k humoru: V podání Chaplina, ale třeba také Čapka a Chestertona (Jana Wericha, Ephraima Kishona, Tomáše Špidlíka... atd.) je humor něžný. Nezraňuje. Nikdy neupadá do surového, bezcitného zesměšňování jiných, které ve je své podstatě také násilím.


______________________________________________________________

"Nepřítel na nás zákeřně střílí, když z našich letadel pokojně bombardujeme jeho území" (Karel Čapek)
"Vaše potíž je v tom, že jste si tak zvykl na štěstí, že jste bez něj nešťastný" (z filmu Diktátor)

 

 

Marek Trizuljak

Související články


Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik