Velmi se těším ze současného havlování a pravdoláskaření

neděle 2. říjen 2016 15:42

Sluníčka a srdíčka pochopitelně nemohu vynechat. Především k radosti těch, kdo sluníčkáře neskonale milují.

 

zdroj: http://cms.parlamentnilisty.cz/image.ashx?w=632&h=307&f=IMG_0281_635860588963954621.jpg&id=109239(Zdroj ilustrativní fotografie se objeví po najetí kurzorem na vyobrazení)

 

Vzdát čest a projevit úctu je správné, normální, slušné
Vzpomínku na Václava Havla u příležitosti jeho nedožitých 80. narozenin (dne 5. října 2016) považuji za věc základní slušnosti a kulturnosti. Kdyby bylo na mně, nemusí se dít žádné nadměné "adorace". A věřím, že takové se neobjeví, to by si určitě ani pan Havel nepřál.

Zdroj: http://cdn.i0.cz/public-data/a6/db/48444b57308aafd076f159f0e729_w640_h436_gi:photo:335351.jpg?hash=7ceb8d322736cc80baa49b2f6775e021
6. prosince 1990, po jednání Občanského fóra s premiérem Adamcem
(Zdroj ilustrativní fotografie se objeví po najetí kurzorem na vyobrazení)


Václav Havel zůstane zapsán v historii jako významná osobnost odporu vůči totalitnímu režimu a jako první prezident Československa po znovunabytí svobody. (Také první prezident České republiky po rozdělení společného státu).
Osobností známou ve světě byl V.H. už v 80. letech. Vzpomenu lamentování soudruha Jakeše, že: "MY už ani takového Havla nemůžeme zavřít, aby nám pak nepsali protesty všelijací králové z druhého konce světa!" (citováno volně). Po okupaci Československa v roce 1968 působili Václav Havel a Jan Tříska v libereckém vysílání Československého rozhlasu v době, kdy už z Prahy vysílat nešlo. Považuji za důležité připomenout jednu věc. Stačí položit si otázku, kým byl Václav Havel nejvíce nenáviděn před rokem 1989. A zda se nenávist týchž lidí, (nebo jejich nástupců) nepřenesla i do útoků na Havla po roce 1989.


Žádný jiný z našich polistopadových politiků nedosáhl takový věhlas a autoritu v očích světové veřejnosti. Moc mě potěšilo, že město New York vyhlásilo letošní 28. září jako Den Václava Havla.

Zdroj: http://prague.czechcentres.cz/public/galleries/78/77748/2204502_bohumil-hrabal-vaclav-havel-bill-clinton.jpg?703d1d62a2181eda6febe70d74fb8654(Zdroj ilustrativní fotografie se objeví po najetí kurzorem na vyobrazení)

Když máme osobnosti se světovým věhlasem, je tím ovlivněn i pohled světa na nás. Mnimálně v základním potenciálu uznání a důvěry. Ten však nefunguje automaticky, je bohužel velmi snadné pokazit si reputaci. Vnímá nás dnes svět jako pokračovatele demokratických hodnot a tradic? Jako kulturní národ, který umí vzdát úctu významným lidem ze svého středu? Jsme vnímáni jako platný, spolehlivý partner v mezinárodním společenství, např. při ochraně lidských práv a v prosazování mezinárodního práva? Ve sdílení spoluzodpovědnosti, jejíž potřeba se nejvíce projeví v obtížných, krizových dobách?

 

„Po dlouhá desetiletí byl z naší vlasti vyháněn duch. Mám tu čest být svědkem okamžiku, kdy její půdu líbá apoštol duchovnosti.“ (Václav Havel při návštěvě papeže Jana Pavla II. v Československu, v dubnu 1990)
Přidám pár osobně laděných vzpomínek. Například na brilantní aforizumus o zázraku. Nebo na rozhovor dvou bývalých spoluvězňů z doby komunistického režimu, Václava Havla a Dominika Duky v pořadu ČT s názvem "Společný výslech".

Také nevím úplně přesně co je to zázrak, ale určitě je podivuhodné, jak se ve zlomových okamžicích historie objevují osobnosti schopné se nasadit a vzít na sebe zodpovědnost. Samy ani nemusí být nějakým příliš velkým "zázrakem", mají své chyby a najde se vždy na nich nějaký ten chloupek (to všichni dobře známe). Pravidelně také čelí větší či menší míře neoblíbenosti. Ale přesto všechno, vzdát jim čest a projevit úctu je správné, normální, slušné.

Marek Trizuljak

Související články


Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik