Dělají z nás blbce

čtvrtek 20. říjen 2016 14:07

Jak lze oloupit společnost o svobodu. Za bílého dne, před zraky všech.

Čínská velvyslankyně navštíví prezidenta - a ejhle! Svižně se objeví prohlášení o nerozborném bratrství lidu českého a čínského. Mluvím v nadsázce, ale podstata věci je bohužel taková. Chováme se servilně. Jako vazalové. Kdo to kdy viděl, aby ústavní činitelé suverénní země takhle poslušně sklapli kufry, jako nějací ratlíci na povel cvičitele? Paktujeme se se státy, jimž lidská práva nic neříkají a které se nezřekly své totalitní minulosti. Co do vážnosti ve svobodném, civilizovaném světě se propadáme k bodu nula. Máme smutnou, upatlanou ostudu, jejíž napravení nebude vůbec snadné.

Zdroj: http://cdn.i0.cz/public-data/83/c3/8cf3cb0334e0aa31cebd9d5171c5_r16:9_w640_h360_g577bb376f51211e5b8100025900fea04.jpg?hash=e370dd0339306bc179510c77b0990d13Zdroj se objeví po najetí kurzorem na fotografii

Není to poprvé. Podobnou servilitu jsme viděli nedávno, kdy náš stát strpěl v ulicích hlavního města agresivní chování čínských vlajkonošů a naopak se prostřednictvím policie snažil šikanovat ty, kdo nesli, či vyvěsili tibetské vlajky.
Jezdíme na významné státnické pohřby pozdě anebo vůbec: namísto přítomnosti na pohřbu Šimona Perese účast prezidenta na prapodivném fóru ve velmi prapodivné společnosti. Naši politici vyhlašují, že Česká republika je proti sankcím uvaleným na Rusko kvůli jeho agresi vůči Ukrajině, čímž se zpochybňuje naše pozice ve světovém společenství založeném na úctě k mezinárodnímu právu. A jsou podkopávány naše partnerské závazky spojené s členstvím v Evropské unii. Jsme svědky pohrdání občanskou společností, vzdělanými lidmi a akademickou obcí. A máme také skandál se špiněním cti takového člověka jako Ferdinand Peroutka. Na potácení nad korunovačními klenoty jsme už trochu pozapomněli, ale pachuť zostuzení zůstala.

Zdroj: http://bigbloger.lidovky.cz/fotky/lidovky/13/052/lnorg/SK4b1758_p201305090928501.jpgZdroj se objeví po najetí kurzorem na fotografii

Jistě, Čína je země s obrovským ekonomickým potenciálem. Ale Číňané si neváží těch, kdo se vůči nim chovají poníženě. A budou podle toho s nimi jednat. Klidně využijí jejich hloupost k prosazení svých cílů, ale vážit si jich nebudou. Naopak, součástí jejich dávné kultury je, že si váží toho, kdo ukáže, že je pevný ve svých postojích a nedá se koupit (natož tak hloupě a lacino). 

To, co se stalo, je naším sražením na kolena. Skopnutím naší historie a tradice, urážkou občanů naší země. Když se mozaika poskládá, vypadá to na subverzi. Na cílené podvracení všeho, k čemu jsme se přihlásili po znovunabytí svobody. Pokus zpochybnit symboly naší státnosti a demokratickou kulturu. A také pokus podkopat naše partnerské závazky v EU a vůči zemím svobodného, otevřeného světa, který ctí základní kulturní a civilizační hodnoty. K tomu světu jsme se s velkou nadějí a nadšením přihlásili, když se začal hroutit tragicky bizarní loutkový režim, podporovaný a držený pod krkem okupační armádou.
Nyní se dějí otevřené pokusy okrást nás o svobodu. Postupnými kroky jsme stahováni do nového vazalství a nesvobody. Za bílého dne, před zraky všech. Dělají z nás blbce. A téměř to vypadá, že se snad klidně, bez mrknutí oka necháme.

Je pravda, že do určité míry si za to jako občané-voliči můžeme sami. Ale jen do určité míry. On i takový pan Trump dělá z Američanů trumpety za bílého dne a zatím stále není vyloučené, že se nechají. Mohu jen doufat, že lidé v zemi s dlouhou demokratickou tradicí naleznou dostatek zdravého rozumu a sebezáchovných instinktů. Podobné platí i pro nás. Máme demokratickou tradici mladší a mnohem křehčí, ale po krutých zkušenostech s totalitními režimy bychom si měli svobody o to víc vážit. Nenechat se o ni oloupit.

 

Marek Trizuljak

Související články


Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik