Muži chtějí mít jasno - a to je opak filozofie

pondělí 31. říjen 2016 20:14

Na okraj rozhovoru Marka Ebena s Josteinem Gaarderem v pořadu Na Plovárně

 

"Ženy a dívky považují za důležité porozumět, což je základ filozofie. Zatímco muži tíhnou k tomu MÍT JASNO, což je opak filozofie" (Jostein Gaarder během rozhovoru)
Je to aforizmus zvýrazněný nadsázkou. Nechci však dělat výklad Gaarderovy myšlenky, tu rozvíjí velice zajímavě on sám v rozhovoru s Markem Ebenem. Přináším jen osobní poznámky, k nimž mě ten výrok inspiroval.
Oba zmíněné přístupy k poznání jsou obecně lidské a nelze je jen tak jednoduše rozdělit mezi muže a ženy. Důležité je propojení: Snaha porozumět vede k vyjasnění věcí a vztahů. A naopak, nikdy nebudete mít skutečně jasno, když neprojdete cestou porozumění.
Zastavím se ještě u rozdílu mezi snahou prorozumět a potřebou mít jasno. Je to jako rozdíl mezi otevřenou dlaní a rukou sevřenou v pěst. Můžeme vzájemně porovnat slovesa porozumět a mít. Porozumět můžete věcem, jevům, souvislostem, ale také lidem. Je to postoj otevřený do mnoha směrů. Proti tomu sloveso "mít" je vlastnické. Bavili jsme se o Gaarderovi s jedním známým a ten mě s humornou nadsázkou upozornil na blízkost mezi výrazy "mít jasno" a "mít maso". Hned mám jasno! Muž potřebuje mít jasno, že bude mít maso.

JasnoOkamžitě jasno mají fanoušci. Prakticky vždy v rozporu s jasnem opačného tábora.
(zdroj fotografie: http://i.lidovky.cz/11/092/lnc460/MIH3de9b4_p201109131133501.jpg)


V samotné potřebě mít jasno se ukrývá riziko. Zárodek procesu, jak vznikají dogmatické sváry, schizmata a totalitní ideologie. Máme zaškatulkováno, pojedem jak pila. Hnědokošiláči ve 30. letech v Německu MĚLI JASNO, nepotřebovali čemukoliv porozumět. Naopak pro tyhle zlatý lidičky by nějaké porozumění či nedejpámbu empatie byly slabostí a debilním zdržováním. Šik majitelů jasna se krutě zbavuje každého, kdo by kladl otázky či upozorňoval na potřebu rozumět věcem víc do hloubky. Historie ukazuje, že v táborech majitelů jasna opakovaně docházelo ke krvavým čistkám.
Není bez zajímavosti, že totalitní ideologie zpravidla vytvářejí muži. A také jsou to převážně muži, kdo totalitní ideologie násilně prosazují: "MY vám to vytmavíme!" Vytmavování je pak doslovné, stává se temnotou, jak vyjevují desítky milionů obětí totalitních režimů 20. století.

Ve světě slov je to podobné, existuje v něm analogie verbálního násilí a temné řeči. Temná řeč v sobě ukrývá schopnost fascinovat lidi a prakticky přivést na svět totalitní režimy a nenávistné, krvelačné systémy (viz bolševická propaganda či nástup nacizmu v Německu, ale také ISIS) Není to však jednoduché, v každém z nás je určitá tendence naslouchat těm, kdo "mají jasno" a nabízejí tomu přiměřené jednoduché recepty.
Zastavil bych se určitě u fenoménu inverzní řeči. Demagogické konstrukce jsou oblíbeným nástrojem k "vytmavení", čas od času to vidíme i v internetových diskusích. A jsou světem natolik absurdním, že jejich podstatu nejlépe odhalí humor. Většinou v podobě ironie, sarkazmu a parodie. Komentovat s vlídným humorem by bylo ještě lepší, ale to dovede málokdo.


Slavnost v zahradě (na konci října)Slavnost v zahradě, na konci října.

Rád se vrátím k symbolu otevřené dlaně, ke snaze o porozumění věcem, jevům, souvislostem a zejména lidem. K empatii a ke světům otevřeným do mnoha stran.


 

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik