"Pevný národ v pevné zemi"

úterý 22. listopad 2016 21:52

Poznámky k Festivalu svobody, 17. listopadu 2016, v den Svátku boje za svobodu a demokracii

Dění 17. listopadu 2016 v Praze proběhlo za zvláštního zájmu-nezájmu médií a převelice "opatrnicky korektního" mlžení. Až bych se málem ptal, zda požadavek tzv. vyváženosti zpravodajství není určitou formou cenzury.

Pokud někdo oslavoval u příležitosti prezidentských voleb v USA porážku politické korektnosti, pak by bylo možné v Praze naopak slavit divné manévry úzkostlivého "politického korekcionalizmu". Pro Českou televizi byla tuším najzásadnější a nejpodstatnější informace o tom, že policie kohosi kamsi odklonila a komusi zabránila s kýmsi se v ulicích přímo potkat. Což je jistě dobře a správně, profesionalitu policie je třeba pochválit. Ale tohle přeci není tou hlavní informací a hlavním obsahem oslav státního svátku. Tak jako není hlavním obsahem pořadu o vaření dlouhá zpráva o tom, jak si kuchař dal pozor, aby se neopařil.

Ale právě to "cudné a sporé" informování je možná dobře. Média tím nechtěně udělala občanům větší službu, než by se mohlo zdát. Posílila se autonomie občanů, jejich nezávislost na "modelování skutečnosti" oficiálními zprávami. A také se více zviditelnila skutečnost, že nešlo o show, ale o věc zájmu obyvatel této země. To není vůbec poprvé, že se důležité věci zájmu obyvatel země odehrávají mimo pozornost "státní" či "veřejnoprávní" televize. I první demonstrace v listopadu 1989 probíhaly bez odezvy oficiálního zpravodajství.

Na náměstí se nechodí kvůli médiím. Speciálně na Václavské náměstí jdou občané, když cítí naléhavost chvíle a potřebu se k situaci v zemi vyjádřit. Dát najevo svoji vůli. V demokracii je suverénem občan. Podstatné je, že události několika posledních měsíců v naší zemi, vedly k probuzení lidí. To je důležité. Je nejvyšší čas, protože začíná být potichu, plíživě ohrožena svoboda a demokratické poměry nás. Symptomů je víc. Tohle nelze zaspat.
Zdroj reprodukce: https://cdn.i0.cz/public-data/61/b6/5f91dc633e2eb99e63961b40fc55_r16:9_w630_h354_g92b7dd8cacfc11e6b5600025900fea04.jpgZdroj vyobrazení se objeví při najetí kurzorem do jeho plochy

 

Rád bych citoval slova z projevu Tomáše Halíka, protože je v nich shrnuta srozumitelná a uskutečnitelná vize, co dál s námi a s naší společností. Ale formulací ideje proces teprve začíná. Jde o to, aby vize otveřené země bez strachu, země pevné a spolehlivé, přátelské a ochotné k solidaritě našla přijetí a ztotožnění v dostatečně velké části společnosti. Zdá se mi, že doba by pomalu mohla dozrávat k tomu, aby se takový konsenzus našel...

"... Pevná země občanů, kteří vědí, kde stojí a proč tam stojí.
Pevná země, která stojí za svými spojenci.
Pevná země, kde se lidé nemusí obávat jeden druhého.

Pevná země je tvořena pevnými vztahy – v rodinách, na pracovištích a ke všem, kteří potřebují naši pomoc. Vyjadřujeme solidaritu. Jsme lidé, kteří jsou vlastenci proto, že se zavázali rozvíjet pozitivní hodnoty naší země a kteří odmítají jedovatý nacionalismus, jenž je jenom nenávistí k těm druhým.

Jsme lidé, kteří nepotřebují ostnaté dráty a zdi, nepodlehneme strachu.

Z té tradice, která mi dává sílu, bych chtěl zdůraznit dvě věty.
Neptej se, kdo je tvůj bližní. Ty sám se staň bližním každého, především toho, kdo potřebuje tvoji pomoc. Na otázku „Kdo je tvůj bratr?“ neodpovídejme jako Kain: „Nejsem strážcem svého bratra.“ Jsme! Přebíráme zodpovědnost za sebe, ale také za své bližní.

Chceme být pevnou zemí, ale otevřenou, beze strachu a provincialismu.

Krev lidí, kteří obětovali své životy v zápasu proti nacismu a komunismu, nás k tomu zavazuje. Buďme pevný národ v pevné zemi." (Z projevu Tomáše Halíka na Festivalu svobody, 17. listopadu 2016)

Zdroj: http://www.christnet.cz/clanky/5814/pevny_narod_v_pevne_zemi.url

 

 

 

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
10,20 (VIP)

Seznam rubrik