Goldnové fógl byl Rudy Kovanda!

úterý 29. listopad 2016 19:42

Kdo si ty časy pamatuje?

Stalo se také, za oněch slavných časů (v Brně), že lidé nesli Rudyho Kovandu na ramenou v triumfálním průvodu po "štatlu". Soudruhům příslušníkům tehdejšího Sboru národní bezpečnosti z toho šla hlava kolem, protože účastníci průvodu skandovali: "Ať žije Rudy Kovanda!", ale ve všeobecné vřavě to znělo jako pokřik: "Ať žijó rudý komanda!" Proto byli esenbáci zmatení a zpočátku nevěděli, zda mají proti průvodu nějak zasáhnout. Nakonec byly povolány posily a lidé byli rozehnáni. Někteří byli také vyváženi ven za město, což byl tehdy jeden z mimořádně oblíbených totalitních zvyků.

Recesistických akcí se nadšeně účastnil či je přímo vytvářel a podněcoval další "betelné brněnské borec" Franta Kocourek. Ten se také v plné míře zasloužil o to, že Rudy Kovanda málem zvítězil v anketě Zlatý slavík (v brněnském hantecu Goldnové fógl).
Prý to bylo tak, že Franta Kocourek uspořádal po Brně sbírku, pro niž se mu podařilo nadchnout spousty lidí. Za vybrané peníze se hromadně nakoupily časopisy Mladý svět. Režisér Karel Fuksa vzpomíná, že z nich celý den vystřihoval kupóny. Korespondenční lístky s hlasem pro Rudyho Kovandu zase další známí rozváželi po venkovských poštách, odkud je posílali, aby vše nebylo příliš podezřelé. Prý se sešlo kolem dvaceti sedmi tisícovek hlasů a Rudy Kovanda s přehledem obsadil první místo. Vzápětí to prasklo, recese se prozradila a hlasy pro R.K. byly anulovány. (Možné zdroje informací např. zde a zde)

Rudy Kovanda (vlevo) s Frantou Kocourkem
Rudy Kovanda s Frantou Kocourkem v roce 1974
zdroj: http://g.denik.cz/50/51/1974_rudy_kovanda_franta_kocourek_jef_denik-630.jpg

Jen dodám, že kromě zářných okamžiků baviče, herce a zpěváka byl Rudy Kovanda také smutným hrdinou a zemřel nešťastně v roce 1989, ve věku 40 let. Ale o tom jsem se rozepisovat nechtěl, údaje si každý může najít sám. Velký recesista a parťák Franta Kocourek odešel jen dva roky po Rudym, v roce 1991. Rád bych si představoval, že i tam, kam oba odešli, nyní společně provádějí řadu veselých kousků.

Tady je Rudyho asi nejslavnější píseň "Džús blús"
"Doňa Broňa" je taky skvělá.

Můžeme klidně říci, že díky recesi je v naší zemi "nejzářnějším Zlatým slavíkem" Rudy Kovanda a "Největším Čechem" Jára da Cimrman.
No uznejte, kam se na to hrabou takoví ti tvrdí "ortelové" bez špetky humoru a člověčiny...

  

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
9,56 (VIP)

Seznam rubrik