Podporuji Radka Bangu v jeho odvaze

středa 30. listopad 2016 21:34

Vím, že to nemá lehké. Byl jedním z mála, kdo se veřejně ozval hned a dostatečně nahlas. Unést nenávistné útoky, které se za to na něj valí, není jen tak. Nicméně, dokonale to svědčí o "demokratičnosti" a "kulturnosti" pisatelů těch výhrůžek.

 

Věřím, že policie nebude dělat mrtvého brouka a zjevné trestné činy s rasovým podtextem bude řádně vyšetřovat. Iniciativně, sama, aniž by alibisticky čekala, až někdo jiný podá oznámení. Pokud by policie nekonala, znamenalo by to flagrantní ohrožení právního řádu u nás. Vymahatelnost práva a včasný, přesně zdůvodněný postih těch, kdo poruší zákon, patří k absolutním základům demokratické společnosti. (Kdybychom chtěli příklad, jak funguje právo v demokratické společnosti, pak zmíním nedávný nekompromisní proces s vrahem političky Jo Coxové ve Velké Británii. Včetně toho, že soudce k rozsudku připojil veřejně vyslovený komentář, jehož obsahem je jednoznačné morální odsouzení násilného činu motivovaného obdivem k nacizmu, k nenávistné, rasizmem prosáklé ideologii).
Není zde namístě žádná "politická korektnost". Nejenom výhrůžky smrtí jsou trestným činem, jsou jím i rasistické nadávky.


Pozitiva
Je moc dobře, že se Radek Banga zároveň těší výrazné podpoře veřejnosti. Což zase svědčí o tom, že kulturnost a slušnost u nás nevymizela. A také, že se slušní lidé nedají zastrašit.

Naše společnost stále neztratila historickou paměť a zřejmě ji jen tak snadno neztratí.
Poučení z minulých hrůz, na nichž nesou vinu totalitní ideologie a nenávistné bludy, je u nás stále živé. To je dobrá zpráva. Stejně tak je u nás živá citlivost na možnou hrozbu, která se dnes v naší společnosti začíná až příliš okatě projevovat.  Tato citlivost je také dobrou zprávou. Dává totiž naději, že demokratické instinkty u nás budou i nadále fungovat. Že známe hodnotu svobodné společnosti. Že se o svobodu nenecháme okrást.

 

 
Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
9,56 (VIP)

Seznam rubrik