Radim Hladík "Soft rocker" s duší kluka

neděle 4. prosinec 2016 19:21

Z Diskografie Radima Hladíka

V nedávném blogu na poctu Leonardovi Cohenovi jsem se zmínil o tom, že na odchody některých lidí nejsme a nebudeme asi nikdy dost připravení... Ještěže zůstává zaznamenána jejich tvorba

Říká se, že Radim Hladík byl u nás kytaristou číslo jedna, absolutní špičkou. S tím rád souhlasím. Z mého pohledu byl také velký sympaťák. "Soft rocker" s duší kluka. Člověk, který nepotřeboval předvádět se ujetými extempore, divočením a omračujícími gesty. Velký kus umění od slova "uměti" a stejně velká skromnost. Prostě přišel s kytarou a zahrál, v tom bylo všechno. Anebo jednoduše "jen byl" na pódiu. To bylo pro něj typické. Skromnost v chování zdobí velké lidi.
Čajovna  Pokud se nepletu, skladba Čajovna je původem z bravurního, převážně instrumentálního alba "Blue Effect-Modry Efekt & Radim Hladik 1974".

Budu se držet osobních reflexí. Vzpomínám na epizodu z let na střední škole, kdy jsme s několika spolužáky zkoušeli (jak jinak, než naivně a docela srandovně) založit kapelu, která neměla moc dlouhého trvání. S odstupem času vnímám, že nakonec nebyla ani tak důležitá ta "kapela". Mnohem větší cenu mělo pravidelné potýkání s tehdejší hudbou a debaty o ní. Scházívali jsme se různě, většinou u někoho doma a čas jsme dělili tak napůl mezi poslechem a hraním. Mám jako před očima místo v domě, kde bydlel spolužák, pokoj vedle kuchyně s kytarami a zesilovačem... A odpolední světlo v okně, když někdo pustil pár skladeb z alba Meditace Blue Effect.
Slunečný hrob (píseň z roku 1968)

Zmíním se ještě o věcech, které mě - tak jak běžel čas - v působení Radima Hladika oslovily a zůstaly mi nadlouho v paměti.
- Spolupráce s Jaroslavem Hutkou a Fedorem Frešem na albech s moravskými lidovými baladami, zejména Vandrovali hudci (např. píseň Hádala se duše s tělem). I když zde dominuje Jaroslav Hutka, tak Hladíkova kytarová souhra a Frešova basová mandolina dávají písním na desce mimořádně pěkný, plný zvuk.
- Spolupráce s Mariánem Vargou, P. Hammelem, F. Frešem a dalšími na nádherných projektech. Například Zelená pošta, (Radim Hladík ve dvou skladbách), ale také v albu Na II. programe sna.
- Za mimořádně pěkné a zdařilé mám také album Modrý Efekt SVITANIE (Opus, 1977) Radim Hladík a Fedor Frešo se jako muzikanti opakovaně - nejenom zde - potkávali skvělým, nezapomenutelným způsobem.
- Nejde nezmínit živé koncerty z nedávných let, (pokračující až do podzimu letošního roku). Znovu a znovu se na nich zjevuje Radim Hladík, s typickou skromností a s občasnými záblesky klukovské hravosti. Velmi si považoval, že může hrát s výrazně mladšími hudebníky a říkal, že mu to dodává energii.

Bohužel, také mohou přijít na kohokoliv chvíle, kdy dochází dech. To tak zkrátka je. Radim Hladík míval kvůli vážné nemoci už při koncertech u nosu trubičky s kyslíkem, ale umělecký - muzikantský dech určitě neztrácel. Jako například ještě na koncertě v Novém Jičíně, 2. září 2016. Jeho mladá, klukovsky hravá hudebnická duše promlouvá nejlépe. Více než jakákoliv slova.

Závěrem: Ej, padá rosenka, Lucerna 2007

 

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Marek Trizuljak

Úvahy a postřehy o současné společnosti, vesele i vážně. Hledání nečekaných souvislostí. Povídání o kultuře. Fotografie. Zejména fotoblogy jsou k nalezení také na adrese: http://trizuljak.blog.idnes.cz/

Výtvarný umělec zabývající se spoustou dalších zbytečností. Přípravou domácích a mezinárodních uměleckých projektů, fotografováním, psaním. Ale hlavně katastroficky beznadějný sluníčkář. Diletantský, naivní Medvídek Pú, který do všeho kafrá a ničemu nerozumí. Jinými slovy: Říká šéf bandy gaunerů mladému hrdinovi: "Od začátku jste mi byl podezřelý. Vám cosi dobrého přímo kouká z očí!" (citát z dobrodružného filmu)

REPUTACE AUTORA:
9,56 (VIP)

Seznam rubrik